Trwa ładowanie...

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn to temat, który szczególnie interesuje osoby, których skóra ma znamiona po przebytym trądziku czy też tych, którym blizna została po operacji lub oparzeniu. Jest wiele metod na usuwanie blizn stanowiących duży defekt kosmetyczny. Każda z nich będzie odznaczała się inną skutecznością i czasem potrzebnym do zobaczenia pierwszych efektów.

Zobacz film: "Jak zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych?"

spis treści

1. Farmakologiczne usuwanie blizn

Ten sposób wykorzystywany jest do niwelowania blizn, które są niewielkie, płaskie i gładkie. Pacjent przyjmuje specjalne środki – sterydy – które muszą być przepisane przez specjalistę. Do usuwania blizn można też stosować specjalne preparaty, które stworzono specjalnie w takim celu. Na rynku jest ich wiele, a każde będą różnić się przede wszystkim ceną. Masaż uciskowy lub opatrunek uciskowy to kolejna z metod stosowanych na usuwanie blizn. Opatrunki takie są zazwyczaj zakładane w szpitalu na bliznę po przebytej operacji. Masaż uciskowy mający spowodować usuwanie blizny wykonuje specjalista. Do pacjenta i rodzaju blizny dobiera odpowiednie kremy i maści wspomagające ten sposób usuwania blizn.

2. Laserowe usuwanie blizn

Jest to metoda wykorzystywana do usuwania blizn różnego rodzaju i pochodzenia. Zabiegi laserowe są coraz bardziej popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem. Na czym polegają? Do blizny, którą chcemy usunąć, przykładana jest głowica emitująca wiązkę światła. Działając na tkanki, powoduje w tym przypadku usuwanie blizn. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj poddanie się tylko jednemu zabiegowi nie przyniesie efektów. Należy kilkakrotnie powtórzyć zabieg laserowy, by usuwanie blizn było skuteczne. Laser diodowy, Laser IPL, ERB Yag czy Nd Yag to typy najczęściej wykorzystywane do usuwania blizn. Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który trwa około pół godziny. Pacjent zostaje poddany miejscowemu znieczuleniu. Należy pamiętać, o ochronie skóry poddanej działaniu laseru przed słońcem. Ważne jest też, by po takim zabiegu usuwania blizn przykładać okłady i stosować maści, które przyspieszą gojenie.

Cztery naturalne preparaty na blizny potrądzikowe
Cztery naturalne preparaty na blizny potrądzikowe [5 zdjęć]

Przy zmaganiu się z trądzikiem powinniśmy zwrócić uwagę także na walkę z bliznami. Nie chodzi jedynie...

zobacz galerię

3. Medycyna estetyczna

Mikrodermabrazja, dermabrazja czy peeling chemiczny, jonoforeza to zabiegi służące do usuwania blizn, które można znaleźć w ofercie gabinetów kosmetycznych. Do usuwania blizn wykorzystywany jest również kwas hialuronowy. Usuwanie blizn powyższymi metodami przynosi najlepsze efekty w czasie pierwszego roku od powstania zmiany. Sposoby wykorzystywane w medycynie estetycznej są pomocne przy rozjaśnianiu i zmniejszaniu blizn różnego pochodzenia. Efekty takiego usuwania blizn widać po kilku zabiegach. Należy pamiętać, że po każdym z nich skóra musi się zregenerować.

Zobacz także:

4. Chirurgiczne pozbywanie się blizn

Chirurgia plastyczna to najbardziej inwazyjna metoda, dzięki której możliwe jest usuwanie blizn. Zazwyczaj metodę tę wykorzystuje się do likwidacji bliznowców (keloidów). Podczas takiego zabiegu pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu. Specjalista najpierw wycina bliznę, później bardzo dokładnie zszywa skórę. Usuwanie blizn metodą chirurgiczna pozwala znacznie zmniejszyć widoczność zmian. Po zabiegu pacjent powinien stosować specjalne maści i kremy, które w składzie mają np. alantoinę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.