Trwa ładowanie...

Warkocz dobierany

Warkocz to od wieków jedna z najbardziej popularnych fryzur kobiecych. Mianem tym określa się uczesanie zrobione z 2 lub 3 pasm włosów, splecionych ze sobą, zabezpieczonych na końcu przed rozplątaniem. Przez lata wymyślono wiele rodzajów, od warkoczy klasycznych, tapirowanych, do bardziej skomplikowanych, wymagających oraz nie lada zręczności.

Zobacz film: "Jak zrobić warkocz duński? BOHO STYLE"

Poniżej dowiemy się więcej na temat warkocza dobieranego, jednego z najprostszych do wykonania. Poznamy jego odmiany, dowiemy się, jak je wykonać oraz poznamy kilka ciekawych faktów na temat owego warkocza.

spis treści

1. Warkocz dobierany – rodzaje

Przez lata powstało kilka wariacji warkocza dobieranego, zaliczamy do nich warkocz francuski, warkocz holenderski, kłos, a także cornrows, czyli cienkie warkoczyki, zaplecione przy samej skórze głowy.

1.1. Warkocz francuski

To właśnie ten rodzaj warkocza jest najczęściej nazywany warkoczem dobieranym. Z francuskiego jego nazywa brzmi tresse française.

Warkocz dobierany - francuski jest bardzo prosty do wykonania. Fryzurę rozpoczyna nieduże pasmo włosów wybrane z czubka głowy i podzielone na trzy części, które pleciemy jak zwykły, klasyczny warkocz. To, co odróżnia warkocz dobierany to to, że przy zaplataniu za każdym razem dobieramy do przekładanego pasma włosów niewielkie pasmo z włosów luźno pozostawionych przy karku.

Fryzury na długie włosy - galeria
Fryzury na długie włosy - galeria [8 zdjęć]

Ciekawie i ładnie związane włosy dodają kobiecie wyjątkowego charakteru. Ponadto odpowiednio dobrana...

zobacz galerię

1.2. Warkocz holenderski

Warkocz holenderski zwany także warkoczem dobieranym odwróconym lub po prostu holendrem. Od klasycznego warkocza dobieranego różni się jedynie tym, że pasma przekładamy nad a nie pod wydzielonymi włosami, jak w przypadku warkocza francuskiego.

1.3. Kłos

Kłos zwany niegdyś warkoczem greckim odróżnia się od warkocza dobieranego tylko tym, że podczas wykonania nie dzielimy włosów na czubku głowy na trzy, lecz na dwie części.

1.4. Cornrows

Ten typ warkocza dobieranego jest szczególnie popularny wśród Afroamerykanów, stąd zapewne wzięła się nazwa warkoczyki afrykańskie. Jest to najbardziej skomplikowany i pracochłonny rodzaj warkocza dobieranego. Włosy należy podzielić na równe pasma, które zaplata się ściśle i równomiernie od samej skóry aż po końcówki. Następnie końce włosów należy przypalić, chociaż wiele osób preferuje założenie kolorowych gumeczek.

2. Warkocz dobierany – ciekawostki

Najstarsze dowody istnienia warkocza dobieranego pochodzą z Afryki Północnej. Warkocz dobierany można także zobaczyć w dziełach sztuki antycznej Grecji i z wczesnych okresów dynastii Sung, która panowała w Chinach od dziesiątego wieku.

Zobacz także:

Nazwa warkocz francuski zaczęła prawdopodobnie funkcjonować w dziewiętnastym wieku, kiedy to w amerykańskim czasopiśmie kobiecym Arthur's Home Magazine publikowanym w Filadelfii, pojawiła się instrukcja wykonania najnowszej fryzury zwanej French braid. Nie istnieje jednak ilustrowany dowód, potwierdzający w stu procentach, że właśnie o ten rodzaj warkocza chodzi.

Warkocz dobierany oraz jego wariacje są modne również wśród koni. Grzywy tych majestatycznych zwierząt plecione są w warkocz podczas przygotowań do pokazów oraz do gry w polo i polocrosse.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.