Trwa ładowanie...

Weekend na Śląsku

Gdzie spędzić niezapomniany weekend we dwoje lub w większym gronie na Śląsku? Możliwości jest wiele, ponieważ Śląsk oferuje swoim mieszkańcom i turystom mnóstwo malowniczych miejsc, idealnych na wyjazd na weekend z dziećmi. Śląskie atrakcje to nie tylko katowicki Spodek, chorzowskie Wesołe Miasteczko czy szyby kopalń. Jeśli miejsca te zostały już odkryte, warto poznać inne, równie ciekawe, na przykład Szlak Orlich Gniazd, Galerię Małysza czy zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

1. Gdzie spędzić weekend we dwoje na Śląsku?

Odpowiedzią na to pytanie, jakie miejsce jest idealne na weekend we dwoje, może być Szlak Orlich Gniazd, czyli kilkanaście zamków znajdujących się między innymi w województwie śląskim. Są one idealne na romantyczne spacery, podczas których niepowtarzalna atmosfera skłania do miłosnych wyznań i ukradkowych spojrzeń w oczy. W śląskiej części Szlaku Orlich Gniazd znajdują się: Będzin, Olsztyn, Mirów, Bobolice i najbardziej znany Ogrodzieniec. Niesamowita atmosfera tych miejsc sięga epoki średniowiecznej – to właśnie wtedy zamki były budowane na szczytach skał. Obecnie można podziwiać głównie ich ruiny. Odwiedzając Zamek w Ogrodzieńcu, można także mieć przyjemność uczestniczenia w różnych imprezach, festiwalach i turniejach rycerskich.

Inne zamki na Śląsku są także urzekające i posiadają nie mniej ciekawą historię jak Ogrodzieniec. Na uwagę zasługuje Zamek Bobolice, wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, za którego czasów powstał także inny zamek na Śląsku – w Mirowie. Odwiedzając te dwa zabytki, nie wolno zapomnieć o innym miejscu, idealnym na romantyczny spacer – Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej, czyli wale skalnym łączącym wymienione zamki. Spacer po Grzędzie daje szansę na podziwianie pięknych jurajskich ostańców oraz grot i jaskiń. Będąc w pobliżu Zamku Bobolice, należy koniecznie zobaczyć Bramę Laseckich – ostaniec skalny powstały w jurze.

2. Co zwiedzić na Śląsku?

Wybierając się na Śląsk, warto zwiedzić zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu. Jest to miejsce już zamknięte dla prac górniczych, jednak zawsze chętnie witające turystów zainteresowanych górnictwem. Kopalnia Guido powstała dzięki magnatowi ziemskiemu i przemysłowemu w XIX wieku. Nieustannie była miejscem pracy wielu ludzi aż do lat 30. kolejnego wieku. Korytarze, które zostały otwarte, by zaspokoić ciekawość turystów, znajdują się na poziomie 170 i 230 metrów pod ziemią. Poziom 170 prezentuje klimat dziewiętnastowieczny, natomiast poziom 230 zdecydowanie bardziej nowoczesny; poza tym warto wiedzieć, że korytarz ten to najgłębiej położony górniczy szlak turystyczny w Europie.

Wyjazd na weekend może też mieć na celu zwiedzenie Galerii Adama Małysza, gdzie można podziwiać wiele przedmiotów związanych z błyskotliwą karierą najwybitniejszego polskiego skoczka narciarskiego. Zwiedzający będą mieli szansę na własne oczy zobaczyć galerię mieszczącą puchary Małysza, poczynając od tych zdobytych jako nastolatek, a kończąc na czterech kryształowych kulach będących nagrodą za zdobycie Pucharu Świata. Poza tym Galeria Adama Małysza to miejsce, które mieści wyposażenie skoczka (kombinezony, kaski, narty), a także zdjęcia, dyplomy, medale i inne wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w sporcie.

Planując weekend we dwoje lub w większej grupie, warto rozważyć wyjazd na Śląsk. Znajduje się tu wiele atrakcji, nie tylko tych opisanych powyżej, lecz także innych, dzięki którym weekend poza domem pozostanie na długo w pamięci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.