Trwa ładowanie...

Weekend w Chorwacji

Weekend we dwoje w Chorwacji to pomysł na romantyczne chwile spędzone razem nad pięknym morzem. Cisza, spokój, z dala od zgiełku i miejskiego hałasu, w otoczeniu pięknej przyrody – to idealne miejsce dla zakochanych par. Chorwacja oferuje piękne morze, wyżyny kresowe, zalesione góry oraz urodzajne niziny, co nadaje tej krainie jej niepowtarzalny urok. Nadmorska część kraju, która jest najliczniej odwiedzana przez polskich turystów, ma typowy klimat śródziemnomorski.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Weekend w Dubrowniku i Kornatach Miejsce, które warto zobaczyć w Chorwacji to Dubrownik. Zwiedzanie tego miasta nie jest trudne, ponieważ wszystkie najważniejsze obiekty mieszczą się blisko siebie, w obrębie Starego Miasta, które od morza i reszty świata otaczają świetnie zachowane fortyfikacje.

Mury w Dubrowniku to najlepiej zachowane obiekty tego typu na świecie. Mają grubość 1940 cm, wysokość dochodzi do 25 cm, a grubość waha się w granicach 1,5-6 m. Można po nich spacerować. Warto na taki spacer we dwoje wybrać się wcześnie rano, gdyż słońce nie daje jeszcze we znaki. Miasto jest wymarzonym miejscem dla ludzi interesujących się sztuką. Na Starym Mieście Dubrownika są praktycznie same XVI-wieczne kościoły i pałace. Zdobią je płaskorzeźby, balustrady, portale, arkady, schody oraz rzeźby.

Kornaty to grupa 125 wysp położonych na wschód od Biogradu. Wyspy te są niezamieszkałe i najczęściej kamieniste, z bardzo skąpą roślinnością. Miejsce świetnie nadaje się na romantyczny weekend we dwoje. Sposobami dotarcia tam są np. dopłynięcie własnym jachtem lub wynajęcie „taksówki wodnej”. Prawdziwe piękno tego archipelagu jest ukryte pod wodą, gdzie można obejrzeć liczne ściany skalne, groty oraz jaskinie.

2. Weekend we dwoje w Splicie Split jest idealnym miejscem na krótkie wytchnienie. Miasto Split powstało wokół pałacu cesarza Dioklecjana, który liczy sobie około 1700 lat. Budowa tego pałacu ukończona została w IV wieku, a kilka pierwszych lat cesarz mieszkał tu tylko przez lato. Gdy ustąpił z władzy, zamieszkał na stałe w Splicie. Dzisiaj jest to jedyny pałac antyczny, w którym jeszcze mieszkają ludzie. Chociaż stare centrum Splitu i kompleks pałacowy znajdują się pod patronatem UNESCO, Split rozrasta się życiem teraźniejszości. Tawerny i kawiarnie poszerzają swe rozmiary na schody, ulice i targi ukryte między starymi kamiennymi domami.

Centralną część pałacu stanowi targ Peristil, wybudowany z kamienia z Egiptu. Na Peristilu znajduje się sfinks, przeniesiony tu z Egiptu, aby chronił mauzoleum, w którym później pochowany był Dioklecjan. W podziemiach pałacu znajduje się wiele pomieszczeń, w których dziś można kupić pamiątki, które będą wam jeszcze długo przypominać wakacje w Splicie. Okolica Splitu oferuje wiele możliwości dla zakochanych par, interesujących wycieczek: przepiękne miasto Trogir, następnie Kasztela, Solin i pozostałości antycznego miasta Salona, a na południu od Splitu znajduje się godna polecenia miejscowość Omisz, czarujące miasto w delcie rzeki Cetiny.

3. Kiedy do Chorwacji? Nadmorska część Chorwacji ma typowy klimat śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną i przeważnie deszczową zimą. W okolicach Zagrzebia panuje klimat umiarkowany, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne niż w

Polsce . Ładna pogoda utrzymuje się od połowy maja do połowy października. Sezon trwa tu od połowy lipca do końca sierpnia. W tym okresie do Chorwacji przyjeżdżają turyści z Niemiec , Włoch, Austrii, Czech i Polski.

Zanim zdecydujesz się na to – gdzie spędzić weekend we dwoje w Chorwacji, musisz zdawać sobie sprawę, że dobrze by było zaplanować coś niezwykłego, co zostanie zapamiętane na długie lata. W Chorwacji znajdziesz wiele romantycznych miejsc, które posiadają nastrojowy klimat i malowniczy pejzaż. Ponadto znajdziesz przepiękne budowle, rozległe mury i mozaikowe bazyliki, które wprowadzą was w niezapomniany nastrój.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.