Trwa ładowanie...

Weekend w Holandii

Weekend we dwoje w Holandii stwarza wiele możliwości turystycznych. Z jednej strony można bowiem zobaczyć tu piękne i urokliwe miasteczka, gotyckie zamki, a z drugiej wielkie miasta, takie jak Amsterdam czy Haga, stanowiące centra handlowo-rozrywkowe. Wyjazd na romantyczny weekend do Holandii to również możliwość zetknięcia z niespotykanymi w innym rejonie Europy krajobrazami: wielkimi polderami zalewowymi, pociętymi licznymi kanałami i ogromną ilością wiatraków.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Gdzie pojechać na weekend?

Holandia to kraj, który charakteryzuje się bogactwem zabytków i różnorodnością miejsc, które można zwiedzić. Oczywiście wyjazd na weekend umożliwia zobaczenie tylko niewielkiej części najpopularniejszych obiektów w tym kraju, dlatego warto zastanowić się, co z bogatej oferty turystycznych Niderlandów będzie dla ciebie najodpowiedniejsze. Oto kilka propozycji ułatwiających zwiedzanie Holandii:

  • Lejda – miasto narodzin Rembrandta, słynące z jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie, na którym wykładał m.in. A. Einstein, w Lejdzie znajduje się m.in. Narodowe Muzeum Starożytności z unikalnymi artefaktami okresu antycznego;
  • Delft – jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych holenderskich miast, poza zabytkowym rynkiem można zobaczyć tu w Muzeum Miejskim obrazy Johannesa Vermeera, który urodził się w tym mieście;
  • Edam – w miejscowości w każdą środę od 8 lipca do 19 sierpnia w godz. 10.30-12.30 odbywa się na rynku tradycyjny bazar serów (kaasmarkt);
  • Haga – pomimo iż stolicą Holandii jest Amsterdam, to w Hadze znajduje się siedziba rządu, parlamentu i królowej Beatrix;
  • Rotterdam – nowoczesne miasto z licznymi drapaczami chmur;
  • Gouda – urokliwe miasto z licznymi zabytkami, słynące z targów sera i rzemiosła;
  • Utrecht – znajduje się tu okazała katedra i najwyższa wieża w Holandii.

2. Krajobrazy Holandii

Zabytki to tylko jedna z wielu atrakcji turystycznych Holandii. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, gdzie spędzić weekend we dwoje, powinna cię przekonać możliwość zetknięcia się z urokliwym i niepowtarzalnym krajobrazem. Holandia to kraj, który charakteryzuje obfitość wód powierzchniowych, a ich nadmiar był kiedyś wypompowywany za pomocą licznych wiatraków – szacuje się, że na terenie tego niewielkiego kraju (41 526 km²) znajdowało się ich kiedyś ok. 10 tysięcy. Ich znaczenie dla kultury holenderskiej podkreśla Narodowy Dzień Wiatraków obchodzony każdego roku 12 maja.

Obfitość wód w Niderlandach związana jest także ze specyficznym położeniem tego kraju. Część nadmorska położona jest poniżej poziomu morza, a 25% powierzchni Holandii to depresje. Odpowiadając na pytanie, co warto zobaczyć w Holandii, nie można zapomnieć o jeszcze jednej istotnej rzeczy, która stanowi niezbywalny element tamtejszego krajobrazu – ogromne pola tulipanów. Niderlandy są bowiem głównym producentem tych kwiatów. Szacuje się, że każdego roku produkuje się 6 milionów cebulek tulipanów.

3. Zwiedzanie Amsterdamu

Przybywając na weekend do Holandii, można poświęcić dwa wolne dni wyłącznie na zwiedzanie stolicy państwa – Amsterdamu. Miasto położone jest nad dwiema rzekami Amstel i Ij oraz licznymi kanałami (dlatego nieraz bywa nazywane Wenecją Północy), z których trzy największe w kształcie półksiężyców są usytuowane niemal równolegle do siebie. Amsterdam jest po Rotterdamie drugim największym portem w Holandii. Jednocześnie jest to ważny ośrodek naukowy i kulturalny z licznymi muzeami (np. Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, Rembrandthuis, Muzeum Tropiku), zabytkami i niezwykle interesującymi ogrodami botanicznymi.

Zwiedzanie Amsterdamu nie może odbyć się także bez wizyty w Dzielnicy Czerwonych Latarni znanej z legalnej prostytucji. Jest on bowiem w oczach turystów kojarzony z miastem wolności i liberalizmu, ponieważ w licznych „coffee shopach” można legalnie nabywać marihuanę.

Weekend we dwoje w Holandii może być ciekawym oderwaniem od zapracowanego i stresującego tygodnia. Przeszkodą w dotarciu na miejsce na pewno nie jest odległość, bowiem lot z Warszawy do Amsterdamu czy Brukseli to ok. 2 godziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.