Trwa ładowanie...

Weekend w Katowicach

Avatar placeholder
05.09.2013 13:43
Weekend w Katowicach
Weekend w Katowicach

Weekend we dwoje w Katowicach to propozycja dla tych, którzy chcą spędzić mile czas – poznając nowe zakątki Polski. Miasto pozornie nieciekawe dla turystów, ma do zaoferowania wiele atrakcji, w tym kilka obiektów wartych uwagi. Wyjazd na weekend musi być zaplanowany – trzeba wiedzieć, gdzie szukać atrakcji w Katowicach i otworzyć się na piękno stolicy Górnego Śląska. Beztroskie zwiedzanie miasta i związane z nim piękno budowli na długo pozostają w pamięci.

1. Gdzie spędzić weekend we dwoje?

Jeśli zastanawiasz się – gdzie pojechać na weekend we dwoje do Katowic, powinieneś wziąć pod uwagę, że w tym mieście znajduje się największa hala widowiskowa w Polsce, największy pomnik i katedra. W centrum miasta nie widać węglowych szybów, kopalni węgla kamiennego i zanieczyszczonego powietrza. Mało kto wie, że w Katowicach nie brakuje zieleni parków i skwerków – miejsc idealnych na weekend we dwoje. Na terenie miasta znajduje się kilka terenów objętych ochroną prawną: dwa rezerwaty przyrody i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe oraz dwanaście obszarów zielonych, mających status parków. Zatem, można spędzić aktywnie weekend we dwoje, np. jeżdżąc na rowerze bądź chodząc na spacery po parkach i zielonych ścieżkach miasta.

2. Atrakcje w Katowicach

Katowice niejednokrotnie nazywane są stolicą polskiej moderny. Układ urbanistyczny miasta powstał na skutek rozbudowy i połączenia poszczególnych wsi i osiedli robotniczych w czasie gwałtownego rozwoju w XIX i XX wieku. Do najstarszych budowli w Katowicach należy drewniany kościółek św. Michała Archanioła z XVI wieku. Oprócz niego w mieście znajduje się kilkadziesiąt budowli mieszkalnych z XIX i początku XX wieku, w tym unikatowe osiedla Nikiszowiec i Giszowiec. Osiedla mieszczą się na Szlaku Zabytków Techniki. Turyści podróżują nie tylko między obiektami, ale także w czasie: odkrywają historię przemysłu, architektury czy komunikacji i doświadczają wpływu dokonanych kiedyś zmian.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W Katowicach znajduje się największa katedra w kraju – Chrystusa Króla. Ponadto, warto zobaczyć inne zabytkowe kościoły, jak np. kościół Mariacki, bazylikę z fasadą franciszkanów z oryginalną kalwarią w stylu modernistycznym. Oprócz zabytków, w Katowicach można znaleźć wiele innych atrakcji turystycznych, np.: Pomnik Powstańców Śląskich – największy pomnik w kraju, wieżę spadochronową – jedyna taka wieża w Polsce, Spodek – hala widowiskowo-sportowa, która swoim kształtem przypomina statek kosmiczny, a jego dach ma nowatorską na te czasy konstrukcję.

Wyjazd na weekend z dziećmi może być lekcją sztuki. W tym celu warto zwiedzić Muzeum Śląskie, które zlokalizowane jest w pięknym gmachu przy alei Wojciecha Korfantego. Wewnątrz mieszczą się wystawy stałe, m.in.: Galeria Malarstwa Polskiego po 1945 roku, Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945. Odział Muzeum Śląskiego prezentuje kolekcje związane z historią teatru. Ekspozycja mieści się przy placu Sejmu Śląskiego.

Dla wielu osób atrakcjami w Katowicach będą liczne galerie i imprezy kulturowe, które mają charakter cykliczny, np. Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej, Festiwal Filmów Kulturowych, Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek „Katowice Dzieciom”, Śląski Festiwal Jazzowy.

Weekend we dwoje to nie tylko wyjazd dla zakochanych par i małżeństw. Tak naprawdę każdy znajdzie ciekawe miejsca i interesujące obiekty w tym mieście. Warto kierować się swoimi zainteresowaniami – jeśli lubisz zwiedzać i oglądać obiekty architektoniczne, wybierz się Szlakiem Zabytków Techniki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.