Trwa ładowanie...

Weekend w Krakowie

Weekend we dwoje można spędzić w Krakowie. Miasto jest bardzo atrakcyjne dla turystów w każdym sezonie. Ponadto należy do jednych z najstarszych miast w Polsce i ma bardzo bogatą historię. W Krakowie znajduje się wiele cennych obiektów architektury, 40 parków, 5 rezerwatów przyrody, wiele pomników przyrody oraz dwa uzdrowiska. W mieście znajduje się wiele placów o znaczeniu i statusie narodowym, jak Narodowy Stary Teatr czy Muzeum Narodowe. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Krakowie?

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Atrakcje turystyczne Krakowa

Główne atrakcje turystyczne Krakowa to oczywiście przede wszystkim Wawel oraz Bazylika Mariacka. Poza nimi warto zobaczyć także:

  • Collegium Maius – to powstały jeszcze w XV wieku drewniany budynek, który jest częścią Akademii Krakowskiej. Współcześnie został przemieniony w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszczą się w nim niezwykle cenne eksponaty, jak choćby nawet astrolabium z początku XI wieku.

  • Sukiennice – dawniej były to niewielkie budynki targowe, współcześnie znajdziemy w nich pamiątki związane z Krakowem, które można kupić.

  • Rydlówka, czyli Muzeum Młodej Polski – muzeum zostało poświęcone, bardzo ważnemu dla polskiej kultury, dziełu dramatycznemu – „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

Oprócz wymienionych zabytków warte uwagi są także: Celestat, Kamienica Hipolita, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kopiec Kościuszki, Kopiec Józefa Piłsudskiego czy też Synagoga.

2. Mniej znane zabytki Krakowa

Wyjazd do Krakowa będzie o wiele ciekawszy, kiedy skupimy się na zwiedzaniu wybranej części miasta, najlepiej takiej, o której mało wiemy.

  • Kazimierz – to dawne miasto królewskie, którego częścią w średniowieczu stała się dzielnica żydowska. Miejsce to jest rzadziej odwiedzane przez turystów, znajduje się tam wiele urokliwych kawiarenek, barwnych uliczek i tajemniczych zaułków. Spacerując po Kazimierzu, warto wybrać się na Skałkę i zobaczyć gotyckie świątynie, czyli kościół św. Katarzyny i kościół Bożego Ciała. Nie można pominąć Dzielnicy Żydowskiej, gdzie warto odbyć spacer szlakiem judaików. Można zwiedzić liczne synagogi, cmentarze żydowskie oraz uliczki i podwórka, które przybliżą codzienne życie dawnych mieszkańców tej dzielnicy. Osoby zainteresowane kulturą żydowską mogą wziąć udział w warsztatach tańca i wycinaki żydowskiej oraz lekcjach języka jidysh lub hebrajskiego.
  • Nowa Huta – zagraniczni turyści interesują się Nową Hutą ze względu na epokę komunizmu. Jednak miejsce to ma o wiele bogatszą historię. Będąc w Nowej Hucie, warto zobaczyć prastary Kopiec Wandy, zabytkowy kościół i klasztor Cystersów w Mogile, drewniany kościół św. Bartłomieja, dworek Jana Matejki w Krzesławicach,dwór w Branicach. Znajdują się tu także zabytki z okresu socrealizmu, Aleja Róż i Plac Centralny.
  • Pogórze – kiedyś było odrębnym miastem, dziś jest zapomnianą dzielnicą Krakowa o bogatej przeszłości. Do najsłynniejszych zabytków Pogórza należą: Kopiec Kraka, romański kościół św. Benedykta, poaustriacka baszta maksymiliańska, Stary Cmentarz Podgórski. Zabytki czasów okupacji to Apteka pod Orłem – muzeum historii krakowskiego getta, oraz Plac Bohaterów Getta – miejsce kaźni wielu tysięcy krakowskich Żydów.

Przy podejmowaniu decyzji, gdzie pojechać na weekend, warto rozważyć Kraków i jego mniej znane dzielnice. Wyjazd do Krakowa nie musi wiązać się z kolejnym zwiedzaniem Wawelu czy Kościoła Mariackiego. Miasto warto zobaczyć z innej strony i wziąć udział w imprezach krakowskich. Wieczorem można wybrać się do teatru, a potem na kolację do jednej z urokliwych restauracji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.