Trwa ładowanie...

Weekend w Wielkopolsce

Romantyczny weekend we dwoje w Wielkopolsce to zapowiedź niezwykłego wydarzenia. Aby jednak nie popaść w rutynę, warto zaplanować sobie te cudowne chwile w jak najlepszy sposób. Jeśli zastanawiasz się – gdzie spędzić weekend we dwoje, to musisz zdawać sobie sprawę, że dobrze by było zaplanować coś niezwykłego – co zostanie zapamiętane na długie lata. Wyjazd na weekend na pewno będzie wtedy udany i pozostawi miłe wspomnienia.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Szlaki turystyczne dla dwojga w Wielkoposce

Wielkopolska to region wyjątkowy pod wieloma względami. Z jednej strony posiada najnowsze centra biznesowe, a z drugiej najstarsze miasta w Polsce, jak np. Kalisz. Rejon jest malowniczy, pełen lasów, jezior i wysoczyzn. Ciekawy krajobraz, bogactwo natury oraz zabytki ponad tysiącletniej historii to program wyjazdu na weekend dla zakochanych. Przeszło 3 tysiące km szlaków turystycznych, rzek i jezior to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Zielone ostoje przyrody dla dwojga to m.in.: Wielkopolski Park Narodowy, Puszcza Notecka oraz Puszcza Zielonka. Ewenementem przyciągającym turystów z całego świata są zabytkowe budowle kolejowe, jak np.: parowozownie, warsztaty, wieże wodne oraz dworce.

Szlaki piesze w Wielkopolsce to ok. 5700 km znakomitych dróg wytyczonych w okolicach Poznania, które pozwalają dotrzeć do atrakcji turystycznych ukrytych tuż obok miasta. Szlaki południowej Wielkopolski wiodą przez najbardziej urokliwe miejsca rejonu. Najwyższe wzniesienia i rozległe panoramy, Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy, ślady pobytu Adama Mickiewicza, dworki i pałace, kontakt z rzeźbą ludową Pawła Brylińskiego i szereg innych atrakcji, których nie uda się zobaczyć z okien pędzącego samochodu – to sposób na spędzenie weekendu we dwoje. Piękne krajobrazy, lasy, jeziora, obiekty historyczne – wszystko to zachęca do odbywania pieszych wycieczek.

Trasy rowerowe dla dwojga to raj dla miłośników przyrody. Piękne lasy, urozmaicony krajobraz polodowcowy z bogactwem wzniesień i jezior są tutaj dla miłośników jazdy na rowerze na wyciągnięcie ręki. Zobaczy się tutaj m.in. piękne krajobrazy Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego czy też fragmenty Szlaku Piastowskiego. Rowerowe trasy tej części regionu to wymarzony sposób na poznanie żywej kultury ludowej Wielkopolski.

2. Szlaki tematyczne dla dwojga w Wielkopolsce

Wyjazd na weekend do Wielkopolski to znakomita lekcja historii dla dwojga. Jeśli zastanawiasz się – gdzie pojechać na weekend, warto wybrać się przez Wielkopolskę i Kujawy Szlakiem Piastowskim – wiodącym do miejsc związanych z okresem tworzenia się państwowości polskiej. Na terenie Wielkopolski istnieje kilka szlaków historycznych, np.: Adama Mickiewicza, Drewnianych Kościołów, Ludzi Pióra, Ludzi Muzyki, Mazurka Dąbrowskiego, Noblistów, Powstania Wielkopolskiego, Świętego Jakuba.

Szlaki tematyczne to doskonały sposób na wypoczynek w weekend dla dwojga. Pozwalają poznać bliżej region, historię i zabytki kultury oraz przebywać w romantycznej scenerii, jakiej nie brakuje na terenach Ziemi Wielkopolskiej. Dla młodych i aktywnych Wielopolska oferuje również:

  • parki linowe w Kobylnicy i w Ostrowie Wielkopolskim,
  • parki wodne m.in.: w Gostyniu, Koninie, Lesznie, Wrześni,
  • pola golfowe, m.in. w Poznaniu,
  • stoki narciarskie, m.in. w Poznaniu i Chodzieży.

3. Wielkopolskie zabytki

Wielkopolska wyróżnia się zatem bogatym dziedzictwem kultury materialnej w postaci zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Poznański Ratusz, Pałac w Rydzynie czy Drzwi Gnieźnieńskie to tylko nieliczne, choć spektakularne, przykłady wielkopolskiej architektury. Jednak architektoniczne skarby historii to nie wszystko – przykładem niech będzie Stary Browar w Poznaniu. Szczególnie cenne są pozostałości budowli przedromańskich i romańskich z okresu powstawania państwa polskiego. Należą do nich: zabytki Poznania, Gniezna oraz rezerwaty archeologiczne w Gieczu i na Ostrowie Lednickim koło Gniezna, a także na Zawodziu w Kaliszu.

W Poznaniu do najcenniejszych zabytków zalicza się katedra z grobami pierwszych polskich władców, wspaniały kościół farny oraz ratusz – najokazalsza świecka budowla renesansowa na północ od Alp. Tysiącletnią historię ma katedra w Gnieźnie – miejsce koronacji pięciu polskich królów. Jest to również miejsce kultu Św. Wojciecha z unikatowymi zabytkami sztuki sakralnej w skali europejskiej.

Aby zaplanować weekend we dwoje, wystarczy wybrać odpowiednią lokalizację. Podstawowym atutem na pewno będą szlaki rowerowe, lasy i jeziora, baseny i spa – po prostu romantyczne miejsca. Weekend we dwoje ma być czasem wyrażania uczuć – z dala od zgiełku i nacisku obcych ludzi. Razem spędza się najpiękniejsze chwile w życiu. Jedynie od pary dwojga zakochanych zależy, jaką formę wypoczynku wybiorą w tym rejonie Polski. Każdy wyjazd na weekend będzie udany, jeśli będzie odpowiednio zaplanowany.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.