Trwa ładowanie...

Weekend w Wilnie

Weekend we dwoje to propozycja dla tych, którzy chcą zrobić miłą niespodziankę swojej drugiej połowie. Wyjazd w weekend to nietypowy prezent dla ukochanej osoby, np. z okazji rocznicy ślubu oraz dla uczczenia ważnego momentu w życiu. Jeśli zastanawiasz się – gdzie spędzić weekend z dzieckiem lub we dwoje, możesz zdecydować się na podróż za granicę do miasta znajdującego się za wschodnią granicą. Wilno jest malowniczym miejscem – z pięknem tamtejszej przyrody może rywalizować jedynie architektura.

spis treści

1. Wycieczka do Wilna Wilno to jedno z najpiękniejszych miast Europy Wschodniej. Litewska stolica, na zawsze związana z

Polską , przyciąga turystów ogromną i zniewalającą piękną starówką, w której splatają się wszystkie style architektoniczne, tworząc niepowtarzalny klimat. Miasto przez długi okres historii było wielonarodowe i wielokulturowe, czego ślady widoczne są do dziś.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Wilno jest malowniczo położone w dolinie Wilejki i otoczone lasami sosnowymi. Miasto to nie tylko zabytki architektury w Wilnie i monumentalne budowle stanowiące świadectwo minionych wieków. Weekend we dwoje to szukanie wielu sentymentalnych miejsc – ze względu na swój związek z osobą naszego narodowego wieszcza, a także wybitnych Polaków.

W centrum Starego Miasta przy ul. Świętojańskiej 4 na ścianie budynku biblioteki wmurowana została tablica z napisem informującym, że istniała tu drukarnia Józefa Zawadzkiego, w której w roku 1822 po raz pierwszy wydrukowano „Balladynę” i romanse Adama Mickiewicza.

2. Zwiedzanie Wilna Zwiedzanie Wilna warto zacząć od ulicy Zamkowej wiodącej do Ostrej Bramy i katedry św. Stanisława. Najstarsze obiekty, pochodzące z XV i XVI wieku, zachowały się jedynie we fragmentach, jak np.: gotycka sala dwunawowa przy ulicy Uniwersyteckiej, część zabudowy między dziedzińcami Skargi i Sarbiewskiego, północne skrzydła dziedzińca Sarbiewskiego z szesnastowieczną polską attyką.

Podczas wycieczki do Wilna nie sposób ominąć Zamku Giedymina na Górze Zamkowej. Szczególnym miejscem dla turystów jest Góra Trzech Krzyży, będąca najlepszym punktem widokowym na panoramę miasta. Góra zwieńczona jest trzema wielkimi krzyżami na pamiątkę umęczenia siedmiu franciszkanów.

Kolejnym ważnym zabytkiem Wilna jest bazylika archikatedralna, nazywana „Ołtarzem Ojczyzny”. Katedra najprawdopodobniej powstała w miejscu wcześniejszego pogańskiego sanktuarium. Na miejscu świątyni, po przyjęciu chrztu przez Litwę, Władysław Jagiełło wybudował gotycką katedrę. W bazylice spoczywają szczątki królewskie.

Będąc w Wilnie, warto zwiedzić Pałac Prezydencki, który pełni rolę pałacu biskupiego. Ciekawym miejscem jest również Zaułek Literacki, gdzie niegdyś mieszkał Adam Mickiewicz. Jedną z najpiękniejszych świątyń jest kościół św. Anny – arcydzieło późnego gotyku. W Wilnie znajdzie się wiele innych zabytkowych kościołów i cerkwi, np. kościół św. Franciszka i Bernarda, kościół św. Mikołaja, kościół Wniebowzięcia NMP.

Spacer we dwoje do słynnych, zabytkowych bram miasta – w szczególności Ostrej Bramy – będzie dobrym pomysłem na spędzenie romantycznego weekendu. W Wilnie warto odwiedzić tutejsze muzea, jak np: Litewskie Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury. Warto zobaczyć zabytkowy ratusz z czasów Jagiellonów, basztę i odwiedzić cmentarz na Rossie.

W ramach wycieczki do Wilna można odwiedzić zamek w Trokach – jedyny w Europie Wschodniej zamek na wyspie. Najstarsza część warowni pochodzi z XIV wieku. Twierdza znajduje się niecałe 30 km od Wilna. Na spacer we dwoje można wybrać się na jedną z najdroższych ulic świata – Aleję Gedymina. W światowym rankingu ulica ta zajmuje 25 miejsce.

Gdzie pojechać na weekend we dwoje? – to problem wielu par. Z pewnością romantyczna wycieczka do malowniczego Wilna jest doskonałym sposobem na spędzenie cudownych chwil.

Weekend w Wilnie
Weekend w Wilnie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.