Trwa ładowanie...

Weekend w zamku

Weekend we dwoje warto urozmaicić poprzez wybór niebanalnej scenerii. Zamiast obleganych miejsc można znaleźć coś bardziej oryginalnego, na przykład autentyczny zamek. Wyjazd na weekend do dawnych rezydencji to dobry pomysł zarówno dla miłośników historii, jak i romantyków. W bajkowej scenerii pałaców i dworków można spędzić niezapomniany weekend we dwoje. W Polsce, miejscem, które obfituje w dobrze zachowane zabytki tego typu jest Opolszczyzna. W tym regionie znajduje się niemal 200 dworków i pałaców.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Romantyczny weekend we dwoje

W wielu zabytkowych rezydencjach można za opłatą spędzić przyjemny weekend. W zimie zwykle organizowane są kuligi, a w cieplejsze dni dla gości urządza się uczty. W ramach opłaty za pobyt można przebywać w różnych pomieszczeniach i poczuć się zupełnie jak dawni hrabiowie. Jakie miejsca są godne polecenia?

 • Śląski Disneyland – pałac w Mosznej z przełomu XIX i XX wieku, który ma 365 sal i 99 wież. W nocy straszy w nim podobno duch Białej Damy. Pałac otacza 200-hektarowy park.
 • Średniowieczny zamek w Otmuchowie nad Jeziorem Otmuchowskim – obecnie można wynająć go, na przykład na wesele. Przyjęcie może być urozmaicone wystrzałem z armaty, oznaczającym uroczystości weselne.
 • Ośrodek hydroterapii i ziołolecznictwa w Kamieniu Śląskim – pałac jest miejscem pielgrzymek.
 • Zamek Oppersdorffów w Głogówku – znajduje się w nim Sala Jana Kazimierza i Sala Beethovena.
 • Kościół Franciszkanów w Głogówku.
 • XVIII-wieczny pałac hrabiego von Götza w Gołkowicach – piękne okolice pałacu aż proszą się o spacery.
 • Pałacyk w Biskupicach – należy do nauczycielki francuskiego, która udziela lekcji gościom (nie jest to obowiązkowe).
 • Pałac w Proślicach – można skosztować tam tradycyjnych potraw na miodzie oraz odbywają się tam rycerskie wesela.

2. Weekend w pomorskich zamkach

W zamki i pałace szczególnie obfituje Pomorze. Zamki, które zachęcają do spędzenia w nich weekendu we dwoje:

 • Zamek w Gniewie – w tym miejscu możemy cofnąć się o 300 lat i poczuć się niczym Jan III Sobieski i jego ukochana Marysieńka. Zamek bowiem powstał z inicjatywy Jana III Sobieskiego, jako prezent dla jego żony. Współcześnie na zamku organizowane są m.in. biesiady i wesela. Jeśli podczas weekendu pragniemy zmienić stan cywilny, warto uczcić to wydarzenie w tym wspaniałym miejscu.
 • Zamek Krokowa – zamek przystosowany został do potrzeb współczesnych podróżnych. W pokojach jest dostęp do Internetu, telewizja cyfrowa oraz telefony. Wielkie łoża francuskie gwarantują nam wygodę podczas snu. Dodatkowo w zamku możemy przeżyć prawdziwe chwile grozy – podobno nocami po korytarzu przechadza się Biała Dama, czyli duch zmarłej kilkaset lat temu hrabiny.
 • Zamek Nowęcin – wspaniały budynek, powstały już ponad pięć wieków temu. Współcześnie miejsce szczególnie romantyczne. Przebywający w nim goście mają dostęp do basenów czy winiarni znajdującej się w podziemiach zamku.

Wyjazd na weekend do arystokratycznych siedzib to okazja, by przekonać się, jak żyli dawni właściciele ziemscy. Noclegi w zamku dają tylko namiastkę tego przepychu, ale mimo to warto przeżyć weekend na zamku.

Weekend we dwoje nie musi być nudną wycieczką po atrakcjach danego miasta. Wyjazd na weekend można w prosty sposób odmienić i sprawić, że będzie niezapomniany. W tym celu przydatne mogą okazać się historyczne miejsca widziane poniekąd od środka. Dlatego też pary zastanawiające się, gdzie spędzić weekend dla zakochanych powinny wziąć pod uwagę pałace i zamki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.