Trwa ładowanie...

Wybielanie zębów

Pojęcie stomatologii estetycznej wiąże się z zabiegami upiększającymi zęby. Do jednych z najpopularniejszych należy wybielanie zębów. Efekt białych zębów można osiągnąć na kilka sposobów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Profesjonalne stomatologiczne wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne i skuteczne, natomiast domowe sposoby wybielania nie zawsze zapewnią wymarzony efekt. Niektóre zabiegi wybielające, mocniejszymi preparatami, pacjent wykonuje samodzielnie w domu - po konsultacji ze stomatologiem. Niestety, długotrwały efekt zapewnia jedynie regularne powtarzanie zabiegu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Wybielanie zębów - przyczyny

Powstawanie przebarwień jest często związane z występowaniem kamienia nazębnego lub próchnicy. Dużo szybciej naturalny kolor tracą także zęby z dużymi wypełnieniami, ukruszone, ułamane oraz te z ubytkami szkliwa(np. z patologicznym starciem). Ciemnieją również martwe zęby. Przebarwienia koron zębowy mogą być związane także z przyjmowaniem antybiotykóww dzieciństwie. Pojawiają się one także wraz z wiekiem - szkliwo staje się coraz cieńsze i bardziej osłabione. Przez niegdyś białe zęby zaczyna prześwitywać żółtawa zębina, która powoduje, że przybierają one ciemniejszy odcień.

Dodatkowo w szkliwie powstają mikropęknięcia, w których odkładają się barwniki i osady powodujące, że zęby zaczynają nabierać matowego i szarego koloru. Powstawanie osadu na zębach wiąże się także z pewnymi nawykami żywieniowymi (picie dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina), a także spożywanie większej ilości kwaśnych owoców, co może wpłynąć na powstawanie erozji szkliwa zębów. Nie bez znaczenia jest także palenie tytoniu, które powoduje, że na zębach powstaje brunatny osad.

Odpowiedź - ile kosztuje wybielanie zębów, nie jest prosta, ponieważ cena zabiegu jest uzależniona od rodzajów używanych preparatów do wybielania w różnych gabinetach stomatologicznych. Przychodnie dentystyczne często oferują wysokie rabaty na tego typu zabiegi.

Wybielanie zębów ma na celu usunięcie m.in. przebarwień
Wybielanie zębów ma na celu usunięcie m.in. przebarwień

2. Wybielanie zębów - przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą poddać swoje zęby zabiegowi wybielania. Istnieją liczne przeciwwskazania, jakie mogą przyczynić się do powstania efektów ubocznych wybielania. Zrezygnować z tego zabiegu powinny:

3. Wybielanie zębów - metody

Istnieją różne metody wybielania zębów - należą do nich:

  • wybielanie zębów w domu przy pomocy nakładek, wykonanych w pracowni dentystycznej na podstawie wycisku zębów, pobranego przez lekarza dentystę,
  • profesjonalne wybielanie zębów wykonywane w gabinecie dentystycznym,
  • ogólnie dostępne pasty i środki wybielające.
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,...

zobacz galerię

Stomatologiczne wybielanie zębów rozpoczyna się od dokładnego ustalenia koloru zębów oraz określenia możliwego do uzyskania efektu. Przed rozpoczęciem wybielania zęby muszą być dokładnie oczyszczone (usunięcie kamienia, piaskowanie), dziąsła zabezpieczone tzw. płynnym koferdamem, który zapobiega ich podrażnieniom. Na tak przygotowane zęby lekarz nakłada żel o dużym stężeniu substancji aktywnej, który następnie poddawany jest aktywacji lampą, która emituje zimne niebieskie światło. Żel pozostaje na zębach przez 10-15 min, a cały zabieg powtarza się jeszcze dwa lub trzy razy.

Efekty wybielania zębów przy pomocy profesjonalnie wykonanych nakładek i żelu jest porównywalny do wybielania zębów w gabinecie dentystycznym przy użyciu lampy. Pacjent otrzymuje zestaw indywidualnie wykonanych nakładek winylowych, które nakłada na noc lub nosi się je w ciągu dnia przez ok. dwie godziny, wcześniej aplikując specjalny żel z substancją wybielającą. Kuracja pozwalająca uzyskać białe zęby zwykle trwa ok. 2 tygodni lub pacjent sam reguluje sobie częstotliwość zabiegu. Efekt jest długotrwały, ale po pewnym czasie wymaga powtórzenia.

Zobacz także:

Wybielanie zębów odmiennymi metodami cechuje różna skuteczność. Do najmniej efektywnych należy usuwanie przebarwień za pomocą pasków i past wybielających, ponieważ zawierają one najmniejszą ilość substancji aktywnych. Pasty wybielające zawierają delikatne substancje ścierające, które mają za zadanie usunąć przebarwienia zębów. Niestety działają one tylko na zewnętrznej części zęba i zazwyczaj nie zwierają mocnych wybielaczy. Pasty te wybielają tylko przy systematycznym stosowaniu i mogą rozjaśnić uzębienie mniej więcej o jeden odcień, tak więc osoba używająca je nie powinna spodziewać się spektakularnych efektów. Pasty wybielające i inne produkty, które możemy używać samodzielnie w domu, zazwyczaj zawierają mniejszą dawkę substancji wybielającej (od około 10 do 22%). W profesjonalnych gabinetach substancja wybielająca jest zdecydowanie mocniejsza (od 15 do 43%). Możliwość używania mocniejszych środków przez dentystę, jest związane ze stosowaniem w gabinecie dentystycznym odpowiednich zabezpieczeń przed możliwymi skutkami ubocznymi wybielania. Dodatkowo wybielanie zębów u dentysty jest dużo szybsze - efekty są zazwyczaj widoczne już po pierwszej wizycie. Wybielanie zębów w domu wymaga dużo systematyczności i cierpliwości.

4. Wybielanie zębów - skutki uboczne

Po wybielaniu zębów może wystąpić zwiększona nadwrażliwość zębów oraz podrażnienie dziąseł. Objawy zazwyczaj szybko ustępują i znikają po około 3 dniach od zakończenia wybielania. Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, warto robić przerwy w kuracji wybielającej i zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej, czyli używać pasty dla osób z wrażliwymi zębami oraz inne produkty, które przyczynią się do zniesienia nadwrażliwości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.