Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, skuteczność, skutki uboczne

Wybielanie zębów to sposób na piękny uśmiech
Wybielanie zębów to sposób na piękny uśmiech (Shutterstock)

Wybielanie zębów przeprowadza się u osób zdrowych, bez wypełnień w zębach i problemów z dziąsłami. Najlepsze efekty osiąga się, gdy zęby mają żółte zabarwienie. Wybielanie zębów nie jest jednak przeznaczone dla każdego.

spis treści

1. Przyczyny powstawania przebarwień zębów

Powstawanie przebarwień jest często związane z występowaniem kamienia nazębnego lub próchnicy. Dużo szybciej naturalny kolor tracą także zęby z dużymi wypełnieniami, ukruszone, ułamane oraz te z ubytkami szkliwa(np. z patologicznym starciem).

Ciemnieją również martwe zęby. Przebarwienia koron zębowy mogą być związane także z przyjmowaniem antybiotyków w dzieciństwie. Pojawiają się one także wraz z wiekiem - szkliwo staje się coraz cieńsze i bardziej osłabione. Przez niegdyś białe zęby zaczyna prześwitywać żółtawa zębina, która powoduje, że przybierają one ciemniejszy odcień.

Zobacz film: "Najlepsze metowy wybielania zębów"

Dodatkowo w szkliwie powstają mikropęknięcia, w których odkładają się barwniki i osady powodujące, że zęby zaczynają nabierać matowego i szarego koloru.

Powstawanie osadu na zębach wiąże się także z pewnymi nawykami żywieniowymi (picie dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, a także spożywanie większej ilości kwaśnych owoców, co może wpłynąć na powstawanie erozji szkliwa zębów. Nie bez znaczenia jest także palenie tytoniu, które powoduje, że na zębach powstaje brunatny osad.

Odpowiedź - ile kosztuje wybielanie zębów, nie jest prosta, ponieważ cena zabiegu jest uzależniona od rodzajów używanych preparatów do wybielania w różnych gabinetach stomatologicznych. Przychodnie dentystyczne często oferują wysokie rabaty na tego typu zabiegi.

Wybielanie zębów ma na celu usunięcie przebarwień.
Wybielanie zębów ma na celu usunięcie przebarwień.

2. Przeciwwskazania do wybielania zębów

Metody wybielania zębów są różnorodne, nie każdy może sobie jednak na nie pozwolić. Nie zaleca się ich lub przyniosą one słaby efekt u osób:

  • poniżej 16 roku życia;
  • w ciąży i okresie laktacji;
  • z nadwrażliwością zębów i uczuleniem na produkt wybielający;
  • z chorobami dziąseł, uszkodzeniami emalii i odsłoniętymi korzeniami zębów;
  • z wypełnieniami, koronami, mostkami i innymi elementami uzupełniającymi uzębienie;
  • z nierealistycznymi oczekiwaniami;
  • ciemno zabarwionymi zębami.

W zależności od stanu uzębienia, rodzaju osadu, wybielacza i czasu jego działania zależy uzyskany kolor zębów.

Bielsze zęby dzięki wybielaniu
Bielsze zęby dzięki wybielaniu

Olśniewający uśmiech może być w zasięgu twojej ręki. Wszystko zawdzięczamy dynamicznie rozwijającej

zobacz galerię

3. Metody wybielania zębów

Przy częstym zażywaniu antybiotyków, piciu herbaty, kawy, wina lub paleniu papierosów zęby mogą stracić swoją białą barwę. Dodatkowo proces ten może przyspieszyć nieregularne mycie zębów. Skutkuje ono odkładaniem się kamienia nazębnego. Z

ęby zyskują żółtą barwę, co wygląda nieestetycznie oraz może informować o konieczności odwiedzenia dentysty. Przed zabiegiem wybielania zęby powinny zostać oczyszczone z kamienia. Po usunięciu kamienia można rozpocząć wybielanie.

3.1. Pasty wybielające

Wszystkie pasty do zębów pomagają usunąć zanieczyszczenia powierzchni przez łagodne działanie materiałów ściernych. Niektóre pasty zawierają delikatne środki polerujące lub chemiczne, które zapewniają dodatkową skuteczność w usuwaniu plam. Pasty wybielające pomogą usunąć plamy tylko na powierzchni i nie zawierają wybielaczy.

Profesjonalne preparaty wybielające mają w składzie nadtlenek wodoru. Pasta wybielająca będzie jednak nieco mniej efektywna niż zabiegi wybielania w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie pastą pomoże rozjaśnić zęby jedynie o jeden odcień. Wybielając zęby u stomatologa możemy osiągnąć poprawę o 3-8 odcieni.

3.2. Żele i paski wybielające

Żele wybielające są nakładane na powierzchnię zęba za pomocą małego pędzelka. Pierwsze rezultaty widać już po kilku dniach, a ostateczne po około 4 miesiącach. Paski wybielające są bardzo cienkie i po nałożeniu na zęby praktycznie niewidoczne.

Współpracują z żelem wybielającym. Nakłada się je 2 razy dziennie na 30 minut przez 14 dni. Pierwsze rezultaty widać już po kilku dniach, a ostateczne po około 4 miesiącach.

15 nawyków, które niszczą zęby
15 nawyków, które niszczą zęby [7 zdjęć]

Czy zdarza ci się gryźć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Rozgryzasz kostki lodu,

zobacz galerię

3.3. Metoda tackowa

Opiera się na środkach dostępnych bez recepty. Pierwszy krok to włożenie do ust tacki wypełnionej żelem wybielającym, który zawiera wybielający nadtlenek. Tacę nosi się przez jakiś czas, zwykle kilka godzin w ciągu dnia lub w nocy przez około 4 tygodnie.

Wybielanie w gabinecie obejmuje kilka różnych lub dodatkowych elementów, a mianowicie: żel ochronny lub inną osłonę umieszczoną na dziąsłach, środek wybielający jest stosowany bezpośrednio na zęby, wybielanie przyspiesza użycie ciepła, specjalnego światła, światła laserowego, które jest kierowane bezpośrednio na zęby pokryte substancją.

3.4. Sposób nakładkowy

Na podstawie wycisku zębów pacjenta technik protetyk wykonuje indywidualną szynę, do której pacjent sam aplikuje środek wybielający. Zakłada się ją na około 2–8 godzin dziennie lub w nocy – do uzyskania pożądanego efektu.

3.5. Soda oczyszczona

Jest to jedna z najstarszych metod wybielania zębów. Soda jest składnikiem niektórych past wybielających. Regularnie stosowana może przyczynić się do delikatnego wybielenia zębów, lecz nie jest ona zalecana przez stomatologów. Szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną przyczynia się do ścierania szkliwa.

3.6. Węgiel

Węgiel może pomóc w wybielaniu zębów, lecz jednocześnie niszczy szkliwo i przyczynia się do erozji zębów. Mieszanka węgla aktywnego i oleju kokosowego może znacznie osłabić nasze zęby.

3.7. Sztyft

Po umyciu zębów sztyft rozprowadza się dokładnie po zębach. Czynność najlepiej przeprowadzić przed snem. Po dwóch tygodniach widoczne są pierwsze efekty.

3.8. Zabieg w gabinecie stomatologicznym

Pożądany efekt wybielenia zębów można uzyskać w czasie jednej wizyty w gabinecie dzięki specjalnemu preparatowi do wybielania, czasami aktywowanemu światłem lampy.

Najczęściej stosowane zabiegi wybielające u stomatologa to:

  • naświetlanie - przeprowadzane jest za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Stomatolog na początek nakłada na zęby substancję wybielającą, a następnie naświetla szkliwo;
  • wybielanie laserowe - podobnie jak w przypadku naświetlania zęby pokrywane są substancją wybielającą, a następnie naświetlane;
  • wybielanie zębów martwych - zęby leczone kanałowo ciemnieją. Można je wybielić w gabinecie stomatologicznym. Lekarz początkowo sprawdza stan zęba, a następnie wprowadza do niego środek uszczelniający. Kolejnym krokiem jest umieszczenie środka wybielającego w zębie. Jeśli zabieg przebiegnie pomyślnie ząb jest plombowany.

Zobacz także:

3.9. Metody naturalne

Jeśli chcemy uniknąć powyżej wymienionych skutków ubocznych wybielania zębów, to warto postawić na naturę. Efekty nie będą tak olśniewające, wybielanie zębów u dentysty jest skuteczniejsze, jednak będzie to znacznie zdrowsze dla naszego uzębienia. Przedstawiamy poniżej kilka produktów, które naturalnie wybielają zęby.

  • Truskawki – te smaczne owoce są nie tylko zdrowe, ale również lekko wybielają nasze zęby. Jest to możliwe dzięki obecności... kwasu jabłkowego. Składnik ten występuje w truskawkach w dużych ilościach.
  • Pomarańcze – zjedzenie jednej pomarańczy w ciągu dnia (maksymalnie dwóch) przyczynia się do poprawy wyglądu naszego uśmiechu, dzięki zawartości kwasu cytrynowego zęby stają się bielsze. Pamiętajmy jednak, by nie przekroczyć zalecanej dawki, ponieważ wspomniany kwas może uszkodzić szkliwo zębów.
  • Orzechy – twarde produkty, jak np. orzechy, delikatnie ścierają powierzchnię zębów, a przez to umożliwiają pozbycie się kamienia nazębnego.
  • Mleko i przetwory mleczne – każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że produkty doskonale wpływają na stan uzębienia. Zawierają wapń, który wzmacnia zęby. Ponadto mleko i jego przetwory chronią przed powstawaniem ubytków, pomagają zachować piękny wygląd zębów.

Zanim jednak zdecydujemy się na naturalne wybielanie zębów, należy wcześniej skonsultować się ze swoim stomatologiem. Nie zapominajmy, że to, co jednym służy, innym może wyrządzić krzywdę.

4. Skuteczność wybielania zębów

Wybielanie zębów odmiennymi metodami cechuje różna skuteczność. Do najmniej efektywnych należy usuwanie przebarwień za pomocą pasków i past wybielających, ponieważ zawierają one najmniejszą ilość substancji aktywnych.

Pasty wybielające zawierają delikatne substancje ścierające, które mają za zadanie usunąć przebarwienia zębów. Niestety działają one tylko na zewnętrznej części zęba i zazwyczaj nie zwierają mocnych wybielaczy.

Pasty te wybielają tylko przy systematycznym stosowaniu i mogą rozjaśnić uzębienie mniej więcej o jeden odcień, tak więc osoba używająca je nie powinna spodziewać się spektakularnych efektów. Pasty wybielające i inne produkty, które możemy używać samodzielnie w domu, zazwyczaj zawierają mniejszą dawkę substancji wybielającej (od około 10 do 22%).

W profesjonalnych gabinetach substancja wybielająca jest zdecydowanie mocniejsza (od 15 do 43%). Możliwość używania mocniejszych środków przez dentystę, jest związane ze stosowaniem w gabinecie dentystycznym odpowiednich zabezpieczeń przed możliwymi skutkami ubocznymi wybielania.

Dodatkowo wybielanie zębów u dentysty jest dużo szybsze - efekty są zazwyczaj widoczne już po pierwszej wizycie. Wybielanie zębów w domu wymaga dużo systematyczności i cierpliwości.

5. Skutki uboczne wybielania zębów

Dwa najczęściej spotykane efekty uboczne wybielania to czasowa nadwrażliwość zębów i łagodne podrażnienie miękkiej tkanki w ustach, najczęściej dziąseł. Nadwrażliwość często zdarza się we wczesnej fazie wybielania zębów.

Podrażnienie tkanek najczęściej wynika ze źle dopasowanej tacy, a nie środka wybielającego. Oba te stany ustępują zwykle w ciągu 1–3 dni po zakończeniu wybielania. Jeśli pojawia się nadwrażliwość można:

  • przerwać na dwa dni wybielanie;
  • nosić krócej tacę lub szynę nakładkową;
  • aplikować środki zawierające duże stężenie fluoru;
  • szczotkować zęby specjalną pastą do zębów wrażliwych.

Wybielanie zębów pomaga uzyskać jaśniejszy odcień szkliwa. Nie każdy może jednak skorzystać z rozjaśniania zębów. Jeśli chcesz mieć bielszy uśmiech i nie ma przeciwwskazań do zabiegu ich wybielania, to skorzystaj z pomocy profesjonalisty.

6. Koszt wybielania zębów

Koszt wybielania zębów zależy od zabiegu jaki wybierzemy. Decydując się na domowe sposoby zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Niestety efekt takich zabiegów może nie być zadowalający. W przypadku wybielania w gabinecie stomatologicznym należy szykować nawet do 2000 zł. Jednak warto pamiętać, że zęby, które są w dobrym stanie nie wymagają w przyszłości kolejnych zabiegów wybielających.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze