Trwa ładowanie...

Podrażniona skóra i co dalej? Domowe sposoby na podrażnioną skórę

Podrażnienia skóry to częsty problem osób w każdym wieku.
Podrażnienia skóry to częsty problem osób w każdym wieku. (123rf)

Podrażniona skóra może dawać o sobie znać poprzez nadmierne przesuszenie, swędzenie, pieczenie czy uczucie ściągnięcia. Nie powinniśmy bagatelizować tego typu sygnałów, ponieważ to właśnie skóra stanowi największy, a zarazem najważniejszy narząd w naszym ciele Pełni ona wiele funkcji zapewniających stałość środowiska wewnętrznego ludzkiego organizmu. Bierze między innymi udział w procesach termoregulacji, dba o utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, jest narządem czucia. Jest również mechaniczną obroną przed światem zewnętrznym - stanowi barierę ochronną przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi, a także wszelkiego rodzaju drobnoustrojami, takimi jak promieniowanie ultrafioletowe, detergenty pochodzące z produktów chemiczno-kosmetycznych, zanieczyszczenia środowiska. W jaki sposób możemy uniknąć podrażnień naskórka?

spis treści

1. Podrażniona skóra

Podrażniona skóra jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykamy się na co dzień. Wynika to z ogromnej powszechności oraz różnorodności środków chemicznych, fizycznych i biologicznych, które działają drażniąco. Problem ten dotyczy wszystkich ludzi, ale wyjątkowo często obserwujemy tego typu zmiany u osób z alergiami i łuszczycą. Wynika to z nadwrażliwości skóry na detergenty i czynniki zewnętrzne.

Ponieważ skóra jest największym i położonym najbardziej zewnętrznie narządem, jest nieustannie narażona na uszkodzenia przez czynniki takie jak na przykład promieniowanie UV, wysoka temperatura, kosmetyki, warunki atmosferyczne i codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Warto wiedzieć, że podrażnienie skóry to coś zupełnie innego aniżeli alergia. Podrażnienie powstaje od razu w momencie kontaktu skóry z danym czynnikiem i po jego odstawieniu ustępuje. Z kolei alergia występuje kilka godzin po kontakcie z alergenem i pomimo tego, że usuniemy ten czynnik drażniący – objawy alergii utrzymują się jeszcze przez jakiś czas. Podrażniona skóra nie powinna być naszą codziennością, dlatego nie warto zwlekać ze zmianami i pozbyć się problemu od razu.

2. Objawy podrażnienia skóry

Podrażniona skóra staje się zazwyczaj zaczerwieniona, szorstka, czasami mogą też pojawić się drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Zmiany takie są piekące, swędzące oraz często bolesne. To, jak dokładnie będzie wyglądała podrażniona skóra i jak nasilone będą objawy bólowe zależy od czynnika, który to podrażnienie wywołał.

2.1. Objawy podrażnienia cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest skłonna do częstego występowania podrażnień, które objawiają się dolegliwościami takimi jak:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • szczypanie,
  • zaczerwienienie,
  • nadwrażliwość na dotyk,
  • u niektórych zauważyć można pojawiające się stany zapalne.

3. Pielęgnacja podrażnionej skóry

Niestety, mimo prawidłowej pielęgnacji skóry preparatami ochronnymi i unikania szkodliwych czynników nie jesteśmy w stanie zapobiec podrażnieniom skóry. Kiedy już dojdzie do podrażnienia, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania.

Przede wszystkim nie należy drapać ani trzeć podrażnionej okolicy skóry, gdyż może to spowodować powiększenie się zmiany, doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych, a także niesie to za sobą zagrożenie nadkażeniem zmiany przez różnego rodzaju drobnoustroje.

Podrażnioną okolicę należy ochłodzić pod zimną wodą lub stosując zimne kompresy. Nie powinno się narażać podrażnionej skóry na działanie ciepłej wody ani substancji powierzchniowo czynnych, gdyż to może prowadzić do nasilenia dolegliwości.

Warto zastosować preparat, który złagodzi dolegliwości, zapobiegnie zakażeniu oraz przyspieszy proces gojenia. Produkt taki może zawierać sukralfat, który ma działanie kojące oraz łagodzące, dzięki czemu minimalizuje uczucie dyskomfortu.

Działanie przeciwbakteryjne wykazują związki miedzi i cynku, natomiast alantoina to substancja, która przyspiesza leczenie skóry i ją pielęgnuje. Jednocześnie wspomaga proliferację naskórka, prowadząc tym samym do szybszej regeneracji uszkodzonych obszarów. Na podrażnione fragmenty ciała można również zastosować preparat zawierający hydrokortyzon, który działa przeciwświądowo.

Osoby, które borykają się z problemem podrażnionego naskórka mogą zakupić w aptece lub drogerii emulsję micelarną Cetaphil EM. Stosowanie tego dermokosmetyku zapobiega utracie wody, łagodzi wrażliwą, zaczerwienioną i nadmiernie przesuszoną skórę. Zawarte w preparacie naturalne tłuszcze roślinne pomagają odbudować barierę lipidową naskórka, z kolei witamina E usprawnia proces jego regeneracji.

Innym kosmetykiem polecanym dla skór przesuszonych, podrażnionych, wrażliwych lub skłonnych do podrażnień jest emulsja do kąpieli marki Emolium. W składzie tego preparatu znajdziemy dziewięćdziesiąt cztery procent emolientów, które wzmacniają i odbudowują barierę lipidową skóry. Dodatkowo, produkt obfituje w olej macadamia, olej z awokado, masło shea, a także olej canola. Emulsja może być stosowana zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci (od 1. dnia życia). Badania kliniczne i dermatologiczne potwierdziły, że regularne stosowanie tego dermokosmetyku poprawia wygląd skóry. Ciało staje się bardziej miękkie, mniej zaczerwienione, a także dokładnie nawilżone.

W przypadku skór wrażliwych, a także tych, na których pojawiają się podrażnienia polecane jest również stosowanie kosmetyków hypoalergicznych. Są one pozbawione takich substancji jak: alkohol, dodatki zapachowe, barwniki, olejki eteryczne, wyciągi z ziół, produktów pszczelich. Większość z tych kosmetyków cechuje się delikatnie kwaśnym odczynem, który przypomina pH naszego naskórka. Nie uszkadzają one płaszcza hydro-lipidowego skóry.

4. Domowe sposoby na podrażnioną skórę

Jeżeli twoja skóra jest podrażniona w wyniku działania słońca – możesz wykorzystać jeden z naturalnych sposobów, który przyniesie ogromną ulgę. Zaaplikuj na jej powierzchnię schłodzony jogurt naturalny bądź kefir. Zabieg ten skutecznie łagodzi i zmniejsza nieprzyjemne dolegliwośc, towarzyszące podrażnieniu skóry wynikającemu z ekspozycji na słońce.

Niezwykle skutecznym sposobem na podrażnienia skóry, z którego korzystały również nasze babki jest łagodzący wyciąg z rumianku. Roślina ta charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi, a także przeciwgrzybiczymi. Napar z rumianku jest wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy. Doskonale zwalcza drobnoustroje, zapobiega powstawaniu ran i blizn. Dodatkowo, przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się naskórka.

Silne właściwości łagodzące i antybakteryjne posiada również inna roślina o nazwie aloes. W jego swoim składzie występują substancje chemiczne o właściwościach antyoksydacyjnych. Aloes działa antyzapalnie, uczestniczy w tworzeniu się kwasu hialuronowego, przyspiesza proces gojenia się ran, zwiększa syntezę związku zwanego kolagenem.

Łagodząco działają również inne produkty, takie jak:

Skóra skłonna do podrażnień wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku, gdy dokucza ci jej podrażnienie – zastosuj się do powyższych metod, a szybko zapomnisz o problemie.

Następny artykuł: Przyczyny suchej skóry
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze