Zumba - muzyka, zalety, nauka, ćwiczenia w domu
Zumba łączy w sobie trening obwodowy i latynoski styl tańca. Zajęcia zumby mają coraz większe rzesze fanów na całym świecie, mimo iż układy nie należą do najłatwiejszych do opanowania i są dość wyczerpujące. Jednak taka forma aerobiku jest atrakcyjna i przyjemna. Wiele osób ćwiczących zumbę ma wrażenie, że uczestniczy w zajęciach tanecznych, a nie w aerobiku.
Zobacz film: "Zumba"
- 1. Zumba - muzyka
- 2. Zumba - zalety
- 3. Zumba - jak się ubrać?
- 4. Zumba – dla kogo?
- 5. Zumba - nauka
- 6. Zumba - ćwiczenia w domu
- 7. Zumba – cena
1. Zumba - muzyka
Zumba została stworzona przez Alberta „Beto” Pereza, sławnego kolumbijskiego trenera fitnessu, który zapomniał przynieść kasetę z muzyką do aerobiku, co zmusiło go do improwizowania i użycia prywatnej kolekcji muzyki latynoskiej. Okazało się, że zajęcia zakończyły się pomyślnie i Perez postanowił kontynuować ćwiczenia fitness z taką muzyką.
W 1999 roku pomysł na te zajęcia zawitał do Ameryki, potem rozprzestrzeniał się dalej. Zumba w Polsce to także obecnie popularny sport. Szacuje się, że w 2006 roku na całym świecie było ponad 2000 instruktorów zumby. Zajęcia zumby to nie tylko tańce latynoamerykańskie, ale też inna muzyka i rytmy, takie jak:
2. Zumba - zalety
Zumba to trening aerobowy, czyli taki, który skutecznie pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Regularne uczestniczenie w zajęciach zumby „podkręci” metabolizm i pozwoli spalić sporo kalorii.
Tak jak inne ćwiczenia aerobowe, zumba świetnie wpływa na kondycję i zdrowie człowieka, m.in. zapobiega chorobom układu krwionośnego, obniża poziom stresu, dotlenia. Energiczne ruchy w zumbie zaczerpnięte z salsy, tanga, tańca brzucha, cha-chy i mambo intensywnie kształtują i wzmacniają mięśnie.
Musisz to wiedzieć
Sukces zumby związany jest z tym że zajęcia przynoszą dużo radości uczestnikom zajęć. Muzyka latynoska i kroki taneczne są czymś, co wyróżnia zumbę od pozostałych form aerobiku. Tempo zumby zmienia się od wolniejszego do szybszego, co pozwala początkującym zaobserwować, jak wyglądają kroki i szybko się ich nauczyć. Są to zajęcia przyjemne, bo często przypominają bardziej wyjście do klubu z latynoską muzyką niż do klubu fitness – nie tak, jak inne rodzaje aerobiku.
Zajęcia zumby mają wiele zalet, dzięki czemu przyciągają coraz więcej osób. Warto ćwiczyć zumbę gdyż:
- zajęcia są ciekawe i prowadzone w formie zabawy;
- zumbę może ćwiczyć każdy, nikt nie przejmuje się tym, że początkowo ćwiczenia mogą być wykonywane niedokładnie;
- zajęcia prowadzone są w formie zabawy, przez co organizm lepiej znosi większe obciążenie;
- zumba pomaga zrzucić zbędne kilogramy, podczas zajęć można spalić nawet 650 kcal w godzinę;
- zumba może być wykonywana przez każdego, gdyż istnieje w wielu formach dostosowanych do kondycji, wieku i sprawności fizycznej;
- zajęcia zumby pozwalają wymodelować ciało, gdyż przy tańcu pracują praktycznie wszystkie mięśnie. Modelowanie jest jeszcze bardziej skuteczne, gdy zumbę ćwiczymy w basenie lub z obciążeniem;
3. Zumba - jak się ubrać?
Przed rozpoczęciem ćwiczeń ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia. Najlepiej wybrać buty do treningu fitness. Będą one wygodne oraz zapewnią dobrą amortyzację. Pozwoli to uniknąć kłopotów z kręgosłupem i stawami.
Ubiór na zumbę jest dowolny. Najważniejsze, aby był wygodny i nie krępował naszych ruchów. Kobiety najczęściej wybierają leginsy lub spodnie dresowe i wygodną bluzkę. Odpowiednio dobrana odzież będzie dobrze odprowadzać wilgoć.
4. Zumba – dla kogo?
Zumba sprawdzi się u osób, które nie znoszą nudy i cenią dobrą zabawę. Świetna atmosfera i pełen energii instruktor sprawi, że zapomnimy o podejmowanym wysiłku.
Zumba będzie doskonałym wyborem u osób, którym zależy na poprawie swojej kondycji, sylwetki oraz zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. W przypadku problemów zdrowotnych przed rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy skonsultować się ze swoim lekarzem.
5. Zumba - nauka
Zajęcia zumby zazwyczaj dzielą się na te dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można zapisać się także na różne rodzaje zumby:
- zumba – czyli „tradycyjna” forma zumby, w takiej postaci, w jakiej została wymyślona przez Alberta „Beto” Pereza, wykorzystująca głównie muzykę latynoamerykańską;
- zumba gold – zajęcia zumby stworzone dla osób starszych;
- zumba toning – ćwiczenia siłowe, modelujące mięśnie, z wykorzystaniem hantli oraz latynoamerykańskiej muzyki;
- aqua zumba – rodzaj aqua aerobiku w rytmach latynoskich – najbardziej mecząca forma zumby;
- zumbatomic – zajęcia zumby dla dzieci;
- zumba jako trening obwodowy – intensywne ćwiczenia siłowe oraz aerobik w mieszance dobranej do konkretnych potrzeb ćwiczącego.
6. Zumba - ćwiczenia w domu
Jeśli w miejscu, gdzie mieszkasz, nie ma organizowanych zajęć zumby, możesz zamówić płytę DVD z zajęciami, by ćwiczyć samodzielnie zumbę w domu. W Internecie także znajdziemy gotowe układy taneczne do zumby. Podczas ćwiczeń można wykorzystać ciężarki, by uczynić trening bardziej intensywnym.
Każda aktywność fizyczna przyniesie dużo korzyści – obojętnie, czy jest to jazda na rowerze, jogging, pływanie, spacerowanie, czy aerobik. Najważniejsze, by sprawiała ona przyjemność tak jak na przykład zumba.
7. Zumba – cena
Jeśli chcemy zapisać się na zumbę, powinniśmy udać się do klubu fitness. Obecnie większość klubów oferuje tego typu zajęcia.
Koszt zajęć zależy od klubu i wielkości miasta. W Warszawie za miesięczny karnet zapłacimy od 150-500 zł, natomiast w mniejszych miejscowościach koszt jest znacznie niższy. Aby sprawdzić czy są to odpowiednie dla nas ćwiczenia, możemy zakupić jednorazowe wejście w kwocie od 10-50 zł.
Komentarze