Acyklovir w ciąży

Czy stosowanie Acykloviru w końcowej fazie ciąży jest bezpieczne? Czy to uchroni dziecko przed zarażeniem się wirusem?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Acyklowir w ciąży jest uznany za bezpieczny. Często jest też niezbędny (szczególnie w przypadku infekcji pierwotnej, czyli wtedy, gdy do zakażenia doszło w trakcie ciąży). Lek ten minimalizuje ryzyko przejścia zakażenia na dziecko i chroni przed porodem przedwczesnym, do którego może doprowadzić wirus opryszczki. Jednak jeśli zmiany są obecne na narządach płciowych w terminie porodu, to sam acyklowir nie uchroni dziecka- należy wtedy urodzić drogą cięcia cesarskiego! Pozdrawiam.