Agresja żony wobec dzieci

Dziendobry, Wydaje mi sie, ze moja zona krzywdzi moje dzieci!Co mam na mysli, kilku krotnie a nawet moza by powiedziecze czesto widzialem jak zona bije dzieci po twarzy.Z naszym pierwszym synem to bylo jak mial ok.1,5 roku. ja sam jestem pracocholikiem wiec nie ma mnie w domu,ale jak jestem widze jak ona je szarpie,nie daje skonczyc zdania starszemu synowi. Z mlodszym jest jeszcze gorzej na kazde slowo"nie rob", "nie dotykaj"i.t.d. reaguje placzem...nie wiem co mam robic. Daniel

Szanowny Panie, opisuje Pan bardzo trudny i zarazem delikatny problem. Jeśli Pana żona bije dzieci po twarzy to myślę, że możemy mówić o przemocy wobec nich a za to prawnie przewidziane są odpowiednie konsekwencje. Bardzo często z przemocą wygląda to tak, że zaczyna się od jednego szturchnięcia bądź klapsa od czasu do czasu a z czasem zamienia się to w codzienne szarpanie i bicie. Zatem warto reagować szybko. Przede wszystkim powinien Pan porozmawiać z żoną o tym, co Pan zauważył. Warto, żeby podczas tej rozmowy zaznaczył Pan swoją troskę o dzieci jak i o żonę oraz podkreślił, że zachowanie żony to przestępstwo. Może uda się Panu nakłonić małżonkę do wizyty u psychologa. Warto, aby żona skorzystała z profesjonalnej pomocy. Skłonność do zachowań przemocowych nie bierze się z niczego, zatem trzeba odkryć i przepracować ich przyczyny. Pozdrawiam,
Monika Wysota

Dzień dobry, Z Pana opisu wynika, że żona stosuje przemoc wobec dzieci. Może wynika to z tego, że jest przemęczona- Pana nie ma w domu więc pewnie często sama boryka się z trudnościami, Może też być tak, że potrzeba Wam obojgu trochę wskazówek na temat wychowania. Rodzice często czują się bezsilni i nie ma w tym nic dziwnego- nikt nie uczył nas wychowywać dzieci. Bardzo polecam zajęcia dla rodziców "Szkoła dla Rodziców" - sama je prowadzę i rodzice chwalą je sobie. W wielu miastach prowadzi się takie zajęcia, warto poszukać w Internecie. Jeżeli nie znajdziecie, polecam książkę Mazlish, Faber: "Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci mówiły" .Nie wystarczy przeczytać, trzeba ćwiczyć konkretne zwroty i zachowania- naprawdę działa! Życzę wytrwałości i sukcesów wychowawczych. Serdecznie pozdrawiam Pana i żonę.