Angina i zapalenie płuc u dwulatka

Mój 2,5-letni synek z czerwonym gardłem, temp. powyżej 38 st. i mokrym kaszlem trafił do lekarza, otrzymał antybiotyk Bactrim. Po 4 dniach zmiana antybiotyku na Zinnat z powodu nawrotu temp. powyżej 38 st. i pogłębienia się kaszlu. Podejrzenie zapalenia oskrzeli. Gdy temp. po kolejnych 3 dniach podawania antybiotyku skoczyła do 39 st. lekarz zalecił Zinacef w zastrzykach, jednak 2 godziny po podaniu zastrzyku z temp. 39,5 st. synek trafił do szpitala, diagnoza: średnie zapalenie płuc. W trakcie podawania w szpitalu antybiotyku Agumentin temp. przez 4 dni skakała do 38 i 39 stopni, następnie po 6 dniach synek w dobrym stanie został wypisany do dalszego leczenia w domu. Tego samego dnia wieczorem temp. zaczęła się podnosić do 38 st., następnego dnia 39 i 39,5 st., co kilka godzin musieliśmy podawać paracetamol i ibufen, żeby temp. nie skakała. Jednak po prawie 3 dniach utrzymującej się wysokiej temp. synek znowu trafił do szpitala. Oddaje często luźne stolce i czasem uskarża się na ból brzuszka, stwierdzono też anginę po zbadaniu migdałków. Proszę o poradę, co może być przyczyną takich następstw i czy to możliwe, że w trakcie przyjmowania antybiotyku na zakażenie górnych dróg oddechowych może wystąpić kolejna infekcja w postaci anginy?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Witam serdecznie!

Niestety stosowanie antybiotykoterapii nie wyklucza zachorowania na infekcje spowodowane przez patogeny na dany preparat niewrażliwe, z tego powodu nie można wykluczyć, że w trakcie leczenia pojawiła się kolejna choroba. Podobnie jeżeli chodzi o biegunkę - często powstaje ona właśnie w trakcie stosowania intensywnej antybiotykoterapii z powodu zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej jelit.
Niestety bez możliwości zbadania dziecka, dokładnego zebrania wywiadu oraz w tym przypadku obejrzenia wyników badan dodatkowych nie ma możliwości aby odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną aktualnych objawów. Na to pytanie powinien spróbować odpowiedzieć lekarz prowadzący w szpitalu.
Po zakończeniu choroby warto również zwrócić uwagę na szczepienia zalecane.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty