Apatia, brak anergii i obniżone libido oraz wynik testosteronu

Jestem mężczyzną.Mam 36 lat. Od półtora roku leczę się na depresję.Najpierw zażywałem lek o nazwie xetanor 20 mg, a teraz Alventa 75 Lęki ustąpiły, zamartwianie też, ale pozostała apatia, brak energii, sił. Ponieważ mam problemy z z obniżonym libido, pewnością siebie chciałem zapytać czy można włączyć dodatkowo podawanie leku aby podniósł się poziom testosteronu, który jest następujący : Całkowity 334,70 ng/ml przy zakresie lab. (249,00-836,00) oraz wolny 20,30 pg/ml przy zakr.lab. (4,50-42)

Dzień dobry,

Pana obniżone libido to najpewniej skutek przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Stąd najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym (psychiatrą), który może zmodyfikować obecne leczenie, jak i włączyć dodatkowe leki. A pozostałe Pana trudności są niezależne od leków, a nadające się do podjęcia leczenia psychoterapią.

Szanowny Panie,

o włączaniu leków i mieszaniu ich ze sobą decyduje lekarz prowadzący, powinien się Pan do niego zgłosić z tym pytaniem. Polecam także równolegle terapię psychologiczną, oprócz brania leków, jeżeli lekarz zamierza je Panu w przyszłości odstawić. Leki regulują nastrój ale, poza depresją na tle organicznym, nie likwidują przyczyn powstania złego nastroju.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org