Ataki duszności w sytuacjach stresogennych

Mam ataki duszności w sytuacjach nagłego wypadku (w znaczeniu gdy czegoś się przestrasze, jakiegoś wydarzenia). Mam wtedy pewnego rodzaju gulę w gardle, natychmiast zatkany nos i nie moge nabrać powietrza. Bardzo często dziele się to, gdy jeżdżę konno i jestem zmęczona. Czy jest to objaw astmy czy bardziej jest to zaliczane do stanów nerwowych?

Witam serdecznie
Najlepiej gdyby skonsultowała się Pani z lekarzem, opisała dokładnie objawy, kiedy je Pani pierwszy raz zaobserwowała i w jakich okolicznościach. Nie napisała Pani kiedy po raz pierwszy się ta dolegliwość pojawiła. Lekarz , z którym się Pani skonsultuje powinien poznać wszystkie szczegóły okoliczności, w jakich te objawy występują i po dokładnym Pani zbadaniu i wykluczeniu schorzeń może skieruje Panią na psychoterapię, jeśli to podłoże objawów nie leży w chorobie organizmu tylko w przeżywanych stresach.
Pozdrawiam
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Proszę Pani,
Nie można rozstrzygnąć na podstawie tych danych. Proszę udać się do lekarza. Jeśli on uzna , że nie ma podłoża organicznego, wówczas będzie trzeba uznać to za zjawisko o podłożu psychicznym. Proszę się obserwować, może uda się Pani określić szczegółowe sytuacje, które powodują lęk. Wówczas można skorzystać z pomocy psychologa.

Serdeczna pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Ataki duszności występujące w sytuacji przestraszenia wskazują, że są to objawy zaburzeń lękowych a dokładnie ataków paniki. Warto skorzystać z konsultacji psychiatrycznej i terapii. Nie zaszkodzi również skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który wyeliminuje astmę.
Nawet jeśli lekarz zdiagnozuje astmę zalecam konsultację psychiatryczną. Objawy astmy występują przy napadach paniki.
Praca terapeutyczna przyniesie zdecydowane efekty, w stosunkowo krótkim czasie. Pomoże wyeliminować przykre dolegliwości.