Badania hormonalne u 32-letniego mężczyzny

Witam wyniki tsh-1, ft4 -13, ft3 -5,3 32lata mężczyzna czy wyniki te mogą świadczyć o chorobie co prada są w normie ale albo dolnej jak tsh albo gornej jak ft4 dodam że borykam sie z dusznościami ciagły brak powietrza nawet przy najmniejszym wysiłku czasami w nocy częste biegunki,ciezko mi przytyć,bezsenność serduszko galopuje okrutnie musze przyjmować betablokery(echo i inne badania wykonane)dodatkowo 2guzki 5mm proszę o odp.czy te objawy które mamod roku mogąbyć przez tarczyce

Witam Pana,

Czy w usg udało się uwidocznić dolne bieguny tarczycy, czy gruczoł nie jest powiększony, czy nie postawiono podejrzenia wola zamostkowego? Sugerowałbym dodatkowe wykonanie rtg klp z oceną śródpiersia oraz ew. ponowne usg z dokładną oceną wielkości tarczycy. Jeśli u Pana w rodzinie występowały choroby tarczycy warto byłoby wykonać oznaczenie przeciwciał (m.in. antyTPo, aTG i TrAb). A jeśli będą ujemne, a w kolejnych badaniach wystąpią hormonalne cechy nadczynności tarczycy warto wykonać scyntygrafię tarczycy. Jeśli w scyntygrafii wyszłyby guzki gorące, to może być to potencjalna przyczyna nadmiernej produkcji i wyrzutu do krwi hormonów tarczycy.Objawy o których Pani pisze mogą występować w przypadku nadczynności tarczycy, chociaż wyniki z tego co Pan pisze (nie podał Pan norm, a te są różne ,bo zależą od stosowanej metody oznaczenia) są w "górnej normie". Sugerowałbym również powtórzenie wyników za ok. 4 tyg. w innym laboratorium i w razie wątpliwości kontakt z endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz