Badania krwi po zakończeniu przyjmowania preparatu z żelazem

Przyjmuję doustnie 1 tabletkę rano preparatu żelaza (Sorbifer Durules) z powodu jego niskiego poziomu we krwi (22ug/dl norma 50-170). Po jakim czasie od zaprzestania przyjmowania tabletek należy przeprowadzić badanie żeby wynik nie był zafałszowany?

Niskie stężenie żelaza w surowicy nie jest powodem do jego przyjmowania ! Należy wykonać badanie morfologii i ocenić, czy mamy do czynienia z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Rónolegle zmierzyć stężenie Fe i TIBC w surowicy i wyjaśnić, czy chodzi o rzeczywisty niedobór Fe (wtedy podać lek), czy niskie stężenie Fe wywołane jest przewleklym stanem zapalnym (wtedy leku podać nie wolno!). Leczenie trwa od 3 do 12 miesiecy.