Badania obciążenia glukozą 75g na czczo i po 1 i 2 h

Witam! Jestem w 26 tygodniu ciąży. Dziś odebrałam wyniki badania obciążenia glukozą 75g na czczo i po 1 i 2 h. Wyniki są następujące: Na czczo; 87 mg/dl ( zakres referencyjny (60-99). Po 1 h 157 mg/dl, po 2h 123 mg/dl. Dla ostatnich wyników, nie mam żadnych norm itp. Czy te wyniki są prawidłowe czy też powinnam zmienić dietę? Do lekarza mam termin dopiero za miesiąc, a nie chciałabym w tym czasie szkodzić dziecku. Czy potrzebne będzie ponowne badanie? Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Może Pani być spokojna, wg obowiązujących kryteriów "cukrzycę ciążową" rozpoznaje się w przypadku glikemii na czczo Na czczo 92–125 mg/dl,
60. minuta ≥ 180 mg/dl i w 120. minucie 153–199 mg/dl. A "cukrzyca w ciąży" występuje jeśli spełnione są warunki ogólne
rozpoznania cukrzycy, to znaczy:
• glikemia na czczo ≥ 7,0 mmol/l (126 mg/dl)
• lub glikemia w 2. godz. 75 g OGTT ≥ 11,1 mmol/l
(200 mg/dl),
• lub glikemia przygodna ≥ 12,5 mmol/l (200 mg/dl)
i towarzyszą jej objawy kliniczne hiperglikemii.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz