Bardzo drobne pojedyńcze ognisko hipodensyjne o charakterze przebytej zmiany naczyniopochodnej

Witam. Prosze o interpretację TK głowy W istocie białej lewej okolicy ciemieniowej w warstwie nadkomorowej widoczne jest bardzo drobne pojedyńcze ognisko hipodensyjne o charakterze przebytej zmiany naczyniopochodnej ewentualnie do zróżnicowania ze zmianą demielinizacyjną. Poza tym mózgowie bez zmian ogniskowych. Przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe w normie wiekowej. Kości w zakresie badania bez zmian. Wynik ten bardzo mnie zaniepokoił i bardzo prosze o ocenę.

Witam! Nie ma powodów do niepokoju. Tego typu zmiany są wynikiem niedokrwienia tkanki mózgowej powstałego najprawdopodobniej na skutek zmian miażdżycowych. Pojawiają się u większości ludzi wraz z wiekiem. Drobne, pojedyncze ogniska nie mają znaczenia klinicznego.

Zmiany naczyniopochodne w mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej. Zmiany naczyniopochodne w obrębie mózgu wymagają wyjaśnienia przyczyny. Należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę i leczenie i w przyszłości zapobiec wystąpieniu udaru mózgu.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych.