Boję się przebywać w pomieszczeniach - jak pozbyć się lęku?

Witam! Mam na imię Gosia i uczę się w liceum. Moim problemem są nieustanne lęki. Boję się siedzieć w dużych pomieszczeniach, takich jak właśnie klasy szkolne, i w małych. Czasami z trudem udaje mi się nad nimi zapanować. Problem zaczął się w szóstej klasie podstawówki. Mój ojczym co jakiś czas ruszał alkohol i właśnie w tym okresie byłam bardzo nerwowa. Podejrzewam, że to właśnie przez alkoholizm mojej mamy męża mam lęki. No i jeszcze dodam, że regularnie nie dosypiam i mam problemy z zaśnięciem oraz choruję na porażenie mózgowe. Czy to mogło wpłynąć na moje lęki? Próbowałam wmawiać sobie, że te lęki nie istnieją, poprzez powtarzanie jednego stwierdzenia non stop, ale to nie pomogło. Co mam zrobić, żeby ich się pozbyć???

Witam!

Lęki mogą być spowodowane trudnymi doświadczeniami rodzinnymi z przeszłości. Alkoholizm jednego z członków rodziny oddziałuje negatywnie na wszystkich domowników. Masz problemy ze snem, dręczą Cię lęki, cierpisz na porażeniem mózgowe - w tej sytuacji należałoby skonsultować się ze specjalistami. Zalecam wizytę u lekarza psychiatry i psychologa. Na konsultacji psychiatrycznej Twój problem będzie mógł być zdiagnozowany i będziesz mogła dowiedzieć się, czy lęki mają związek z Twoją chorobą oraz jakiego rodzaju leczenie byłoby wskazane. Warto również udać się do psychologa, ponieważ problemy z dzieciństwa mogą oddziaływać na Twoje zachowanie i psychikę nawet w dorosłości. Dlatego warto popracować z psychologiem nad trudnymi sprawami, także nad odczuwanym lękiem. Pomoc specjalistów może pozwolić Ci odzyskać psychiczną równowagę.

Pozdrawiam