Ból gardła i powiększony węzeł nad obojczykiem

Przez tydzien strasznie bolalo mnie gardlo tylko po lewej stronie, zwlaszcza przy przelykaniu sliny. Teraz gardlo przestalo bolec, a znalazlam powiekszony wezel po lewej stronie nad obojczykiem (!). Czy bolace gardlo moglo to wywolac??? Jestem przerazona
ponad rok temu

Witam serdecznie. Powiększony węzeł najprawdopodobniej jest odczynem po infekcji gardła. Nie mniej jednak powiększenia węzłów w tej okolicy nigdy nie należy ignorować. Proszę udać się do lekarza rodzinnego i wykonać pełną morfologię krwi z ręcznym (!) rozmazem. Nie powinna Pani jednak martwić się na zapas - choroby limfoproliferacyjne powodujące powiększenie węzłów w tej okolicy zwykle dają objawy ogóle w postaci gorączki, nocnych potów, chudnięcia czy świądu skóry.