Ból kości ogonowej od dwóch mieisęcy

Mam 24 lata, od ok. 2 m-cy boli mnie kość ogonowa, nie jest to ból utrudniający funkcjonowanie ale dokuczliwy. Boli mnie jak siedzę, jak wstaję, jak kicham i kaszlę. Szukałam przyczyny w internecie, byłam u ginekologa, lekarza rodzinnego i mam skierowanie do ortopedy. Jednak ze względu na szkodliwość rtg dla narządów rodnych nie chcę go wykonać. Miałam już zmęczeniowe złamanie II kości śródstopia, wykonane TK, RM, scyntygrafię, RTG i usg, nie chciałabym przechodzić tego drugi raz. Może zmarzłam?

Witam,

możliwe, że ma Pani kokcygodynię czyli dolegliwości bólowe okolicy krzyżowo - ogonowej. Należy próbować ustalić przyczynę dolegliwości (np. upadek na pośladki, poród, problem przewlekły, przeciążeniowy dotyczący mięśni i więzadeł dna miednicy) uzupełniając wywiad chorobowy, badanie fizykalne i badania obrazowe. W niektórych przypadkach w badaniach obrazowych nie ma zmian mimo objawów chorobowych. W badaniu per rectum ruchomość kości ogonowej wywołuje ból i jest zazwyczaj nadmierna. Postępowanie obejmuje szerokie spektrum działań: regulacja wypróżnień, leczenie zaparć, niesteroidowe leki p/zapalne w postaci czopków, zabiegi fizykoterapeutyczne, terapię manualną (osteopatia), ćwiczenia dna miednicy, blokady (steryd + lignokaina). Uważa się, że kokcygodynia może występować samoistnie u pacjentów z depresją.
W przypadku niepowodzeń wykonuje się bardzo rzadko wycięcie kości. Leczenie zachowawcze zazwyczaj jest skuteczne.