Bóle piersi u nastolatki - czy to coś poważnego?

Mam 16 lat i od około roku bolą mnie piersi. Myślałam, że to jest coś normalnego np. przez to, że śpię na brzuchu i są uciskane. Kiedy je dotykam w pewnych miejscach mnie bolą. Niby coś pod palcami wyczuwam, ale myślałam że to po prostu taka jest budowa piersi. Ból wyczuwam cały czas, a nie tylko w czasie miesiączki. Czy to może być coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

U dojrzewającej dziewczyny bóle piersi są związane z rozwojem płciowym. Najczęstszą przyczyną bólów piersi są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Piersi rozwijają się w okresie dojrzewania pod wpływem hormonów produkowanych w efekcie współdziałania podwzgórza, przedniego płata przysadki mózgowej i jajników, a także tarczycy i trzustki.

To skomplikowany mechanizm, łatwo ulegający zakłóceniom pod wpływem stresu i wielu innych negatywnych czynników. Każdy ból piersi warto sprawdzić przy okazji wizyty u lekarza ginekologa.