Bóle pochodzące z układu kostno-stawowego czy mięśniowego
Mam 37 lat, wzrost 180cm, waga 80kg, nie palę, alkoholu używam sporadycznie, nie mam i nie przechodziłem żadnych poważniejszych chorób. Kilka dni temu poczułem ból w piersiach przy oddychaniu, ból nasilał się do momentu, aż zacząłem oddychać szybko i płytko, źródło bólu określiłem po lewej stronie klatki piersiowej. Próba głębszego wdechu kończyła się ostrzejszym bólem. Z tego co czuję, ból lekko promieniuje od karku, przez ramię, do łokcia lewej ręki, po 4-5 godzinach nie mogłem wytrzymać i udałem się do szpitala. Po pobieżnych badaniach (saturacja, ciśnienie) zlecono EKG i RTG klatki piersiowej, lekarz nie stwierdził żadnych niepokojących zmian, otrzymałem zastrzyk przeciwbólowy i przepisano mi ibuprofen. Około godziny po zastrzyku mogłem o wiele swobodniej oddychać, chociaż dalej czułem lekki dyskomfort przy głębszych wdechach, ale przyznam, że znacznie się polepszyło. Następnego dnia rano ból powrócił, dosyć silny, ale tym razem wyraźnie z prawej strony klatki piersiowej, jednak nie miałem aż takich problemów z oddychaniem. W ciągu dnia ból nasilał się i malał, zażywałem przepisane mi tabletki zgodnie z harmonogramem. Do końca dnia obyło się bez większych trudności. Mija kolejny dzień. Tym razem złapało mnie pod koniec dnia pracy, wyraźny silny ból w centrum klatki piersiowej, utrudniający oddychanie (dosłownie czuję jakby ból przy próbie głębszego wdechu zaciskał mi dostęp powietrza). Po około 2 godzinach ból znów wyraźniej czuję z prawej strony klatki piersiowej. Wciąż zażywam tabletki przeciwbólowe (ibuprofen), ale niewiele pomagają, co ważne lekarz w szpitalu powiedział, że przeciążyłem jakiś mięsień w klatce piersiowej i stąd te problemy, tyle że ja nie wykonywałem żadnych ćwiczeń ani nie robiłem nic bardziej niezwykłego niż codziennie. Mój problem jest taki, że jestem w chwili obecnej poza krajem (Brazylia) i nie mam możliwości codziennie wybierać się do lekarza. Z zawodu jestem spawaczem z 17-letnim stażem pracy, do tej pory bez żadnych problemów zdrowotnych. Pozdrawiam i proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam serdecznie! Jest duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości bólowe które Pan opisuje mają pochodzenie z układu kostno-stawowego czy mięśniowego. Wskazuje na to charakter opisanego bólu oraz poprawa po zażytych środkach przeciwbólowych. Niekiedy, aby doszło do powstania takich objawów, nie trzeba się przeciążyć, wystarczy na przykład w nieodpowiedni sposób ułożyć sie w nocy czy wykonać niewłaściwy zakres ruchu. Oprócz przyjmowania leków wskazany jest odpoczynek - przynajmniej przez kilka dni. Jeżeli mimo to dolegliwości nie ustąpią wskazane będzie ponowne odwiedzenie lekarza. Natomiast jeżeli dolegliwości będą nadal narastały proszę skonsultować się z lekarzem w trybie pilnym. Pozdrawiam