Bolesność żołądka u 19-letniej osoby a możliwe dolegliwości

Witam, od 2 mies lub więcej mam duze bóle żołądka, po zjedzeniu czuje się jak by był strasznie nabity i często bekam (najwięcej po zjedzeniu) gdy zjem zupę (żurek, pomidorowa itp) występuje u mnie refluksja. Jak nie jem zup to również występuje ale w mniejszym stopniu (często temu refluksowi ktory jest w mniejszym stopniu towarzyszy straszne pieczenie w żołądku), żołądek na czczo po przebudzeniu również boli, miałem robioną gastroskopie i nic mi na niej nie wyszło. Dawniej nie bekałem az tyle

Aleksander Ropielewski

W przypadku prawidłowego wyniku gastroskopii bez przeprowadzenia badania przedmiotowego nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno powinien unikać Pan w diecie potraw smażonych, wysoko przetworzonych oraz kawy i alkoholu. Empitrycznie zastosowałbym inhibitor pompy protonowej.

Ewidentnym winowajcą są tu spożywane produkty. Samo mleko i słodycze to już jedna z przyczyn niestrawności, chociażby z występowania laktozy w mleku i utwardzonych tłuszczy pochodzących ze słodyczy. Nieprawidłowa kwasowość żołądka i przejadanie - to cudowne warunki dla refluksu. Sposób przygotowywania potraw jak najbardziej, co już zostało trafnie zauważone.