Brak efektów odchudzania i niska samoocena

Witam ! Powoli tracę już siły.,. Mam 160 cm i wagę 58 kg. Chciałabym ważyć 50kg i w końcu zacząć czuć się dobrze, żeby zaraz po maturze zacząć nowe życie. Być tą pewna siebie osobą, nie wstydzić się wychodzić z domu ze znajomymi, którzy wyglądają 100-razy lepiej niż ja. Moja samoocena kuleje.. Tracę energie, zaszywam się w domu i zajadam się ciastkami.. Nie wiem co robić ! Pomocy !

Dzień dobry!

Często dużą pułapką jest myślenie "kiedy schudnę, moje życie się odmieni". Samoocena nie zależy wyłącznie od wagi, ale przede wszystkim od cech osobowości, atmosfery domu rodzinnego, przekonań na własny temat wyniesionych z relacji z ważnymi ludźmi itp. Jest możliwe, że będzie Pani ważyła upragnione 50 kg... a jednocześnie nadal czuła się dokładnie tak samo niepewnie, nieatrakcyjnie jak teraz. Skuteczny plan odchudzania (mądrze ułożona dieta + aktywność fizyczna) koniecznie trzeba połączyć z pracą nad swoją psychiką, nastrojem, sposobem myślenia, pewnością siebie, przekonaniami o świecie itp. Tym bardziej, że Pani BMI wynosi jednoznacznie wskazuje na wagę prawidłową. Zamiast odchudzania dobrą zmianą mogłoby być jedynie zwiększenie masy mięśniowej, poprawa kondycji - co wpływa również na poprawę nastroju, dotlenienie organizmu, produkcję "dobrych hormonów".

Pozdrawiam!

Witam, Najlepiej jest wprowadzić w życie zasady zdrowego racjonalnego żywienia które nie tylko pozwolą osiągnąć pożądaną wagę ale również, stosowane już zawsze, utrzymać ją na stałe. Najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Wprowadzenie tych zasad na pewno pozwoli Pani zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest żeby zasady te stosowane były już zawsze a nie tylko do momentu uzyskania pożądanej wagi. Proszę spróbować. Jeżeli po miesiącu nie będzie widocznych efektów proszę wybrać się dietetyka, który wykona niezbędne badania, przeanalizuje Pani sposób odżywiania i zaleci odpowiednią dietę. Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko