Brak ochoty na naukę u 12-latka

Syn ma 12 lat chodzi do piątej klasy i nie chce się wogóle uczyć nie mówi o zadaniu domowym i o sprawdzianach które mają być ponieważ wie że musiałby sie uczyć i przez to ma pełno jedynek .A jeśli już niby się uczy to leży na książkach jeśli usiądę i syna pouczę to i tak za chwilę albo zapomni albo zmyśla.Podkreślę że jest dość inteligentny bardzo samodzielny.Co zrobić rzeby zaczoł się uczyć?

Witam!
Proponuję, żeby umówiła się pani na badania do poradni psychologiczno pedagogicznej, żeby sprawdzić, czy istnieją jakieś obiektywne przyczyny braku motywacji do nauki u syna. Czasami bywa to związane z trudnościami w nauce związanymi np. z dysleksją, wadami wzroku, słuchu, zaburzeniami koncentracji uwagi.
Może mu Pani również pomóc w organizacji dnia i ustalić właściwy czas i warunki do nauki (np. własne, posprzątane biurko, wyłączony komputer i telewizor itp.)
Warto też w takim planie dnia ustalić nagrody za dobrze wykonaną pracę. Mogą to być czynności, które są dla syna atrakcyjne.
Może również pani założyć synowi tzw. zeszyt kontaktów ze szkołą, gdzie poszczególni nauczyciele będą zapisywać informację o pracach domowych, sprawdzianach, testach.
Pozdrawiam!

Witam. Sprawa jest rzeczywiście trudna, bo Pani syn jest w wieku, kiedy już sam powinien przejmować odpowiedzialność za swoje zadania i wyniki w nauce. To czemu warto się przyjrzeć, to czy Państwo (rodzice) dysponujecie skutecznym i konsekwentnym systemem nagradzania za dobre osiągnięcia i karania za złe wyniki. Proszę pamiętać, że nie należy nadmiernie polegać na karach - współczesne badania pokazują, ze są mało skuteczne jeśli chodzi o modyfikowanie zachowań. Starożytni Chińczycy ujęli to w przysłowiu: "Więcej much łapie się na miód niż na ocet". Ale najważniejsze, żeby system był konsekwentny i spójny, czyli żeby Pani i ojciec dziecka trzymali ten sam front. Gdyby Państwa metody rozwiązania problemu nie działały, to można rozważyć terapię rodzinną. Pozdrawiam