Chciałabym schudnąć 7 kilogramów: jak zdrowo zredukować masę ciała?

Mam 13 lat, wzrost 171 cm i wagę 67 kg. Chciałabym schudnąć, bo sama zauważyłam, że przytyłam z powodu mojego obżarstwa. Chciałabym poznać nie dietę, ale jakiś zestaw ćwiczeń i sposób zdrowego i niekalorycznego odżywiania. Z góry dziękuję. Chciałabym ważyć około 60 kilogramów.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost oscylują około 97 centyla. Oznacza to że podane wartości:
- znajdują się na górnej granicy normy (norma to 3-97 centyl),
- są do siebie proporcjonalne, co oznacza, że rozwijasz się harmonijnie.
Nie powinnaś się zatem odchudzać!
Po pierwsze jednak powinnaś skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni czy przyczyna Twojego wysokiego wzrostu i masy ciała nie ma podłoża chorobowego.
Po drugie na codzień powinnaś stosować zasady zdrowego odżywiania oraz pamiętać o aktywności fizycznej co najmniej 3-4 razy w tygodniu przez 45 minut. Zasady zdrowego odżywiania opisuje piramida zdrowego żywienia.
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.
Jeżeli zaś chodzi o ćwiczenia to powinnaś znaleźć taką formę aktywności fizycznej, która sprawi Ci przyjemność. Może być to zarówno bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance czy też pływanie.