Choroby powodowane zaburzeniami nerwicowymi

Czy zaburzenia nerwicowe mogą wywołać jakieś choroby typu wyniszczenia organizmy lub choroby układu krążenia,demencja itp ?. Pytam o tzw choroby wywołane już po wyleczeniu zaburzeń nerwicowych a nie zaburzeń które występują podczas nerwicy.

Owszem, długotrwałe napięcie towarzyszące nerwicy może powodować różnego rodzaju zaburzenia somatyczne. Wynika to z osłabienia układu immunologicznego pod wpływem procesów nerwicowych w organizmie. Takie problemy mogą dotknąć np. układ krążenia, układ oddechowy, bądź też wpływać na procesy poznawcze (pamięć, koncentracja). To jakie i czy wogole jakieś zaburzenia się pojawią zależy od przebiegu i specyfiki samej nerwicy.

Dzień dobry, osoby cierpiące na nerwicę mają często objawy typowe dla chorób somatycznych chociaż badanie lekarskie nie stwierdza zaburzeń czynnościowych. Pozdrawiam.