Choroby tarczycy a wyniki TSH

Witam, W rodzinie stwierdzono choroby tarczycy. Zrobiłam badania. TSH wyszło mi w normie, ale ATPO mam 499,27. Czy może świadczyć to o chorobie Haschimoto? U siostry stwierdzono ostatnio raka brodawkowatego...

Dobry wieczór,

Powinna Pani obserwować tarczycę i co jakiś czas oznaczać TSH. Istnieje ryzyko, że wynikiem procesu autoimmunologicznego, który występuje u Pani będzie niedoczynność tarczycy, ale jest również szansa (wprawdzie niewielka, ale zawsze jest...), że proces ten ulegnie samoistnemu wyciszeniu. Jeśli siostra miała raka brodawkowatego, to powinna sobie Pani okresowo wykonywać badania kontrolne - usg tarczycy, a w razie potrzeby badania dodatkowe. To, że siostra zachorowała nie oznacza, że Pani również zachoruje, ale ryzyko jest trochę większe, dlatego warto się co jakiś czas "monitorować"

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz