Choruję a powinnam schudnąć - jak to zrobić?

Mam 23 lata, 85 kg wagi i 167 cm wzrostu biust 85 k (myślę, że jest to istotne dla wagi...) jestem 9 lat po radio i chemioterapii 1,5 roku po porodzie i usunięciu pęcherzyka żółciowego miałam wzw/c skacze mi ciśnienie i chyba też spada cukier... Często mam anemię, przez rok 2006 przytyłam 25 kg - okazało się, że mam niedoczynność tarczycy. Ortopeda powiedział, że wysiadł mi kręgosłup musze zrzucić minimum 20 kg nie liczę na cud, ale nie mam pojęcia jak to zrobić! W okolicy mamy tylko jednego dietetyka zaproponowała mi suplementy za 87 zł, ale czy można jej zaufać?! pomóżcie...

Witam,

Najlepiej w Pani przypadku byłoby udanie się do dietetyka, być może znajdzie ich Pani w swojej okolicy także w państwowych lub prywatnych przychodniach lekarskich czy szpitalach, warto się rozejrzeć. Jeśli nie, może Pani poszukać w Internecie poradni dietetycznych, sprawdzonych, które oferują pomoc internetową, opartą na wywiadzie żywieniowym, a nie na suplementach.

Jednak co do suplementów diety „pomocnych” w odchudzaniu, uważam że to bezsensowne wydawanie pieniędzy. Aby zmniejszyć masę ciała z pewnością wystarczy aktywność fizyczna poparta prawidłowym ożywianiem http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki a suplementy nie dają żadnych efektów. Dodatkowo takie suplementy nie są objęte normami prawnymi, dlatego ilość poszczególnych składników odżywczych i innych dodatkowych substancji nie jest kontrolowana tak jak np. leki. Dlatego warto się zastanowić czy nie lepiej zadbać o dietę wspomagającą utratę tkanki tłuszczowej.

W Pani przypadku aktywność fizyczna powinna być wprowadzana stopniowo, aby nie przeciążyć kręgosłupa i stawów. Proponuję pływanie rehabilitacyjne. Takie zajęcia powinny być na praktycznie każdym basenie. Dodatkowo polecam nordic walking.

Proszę pamiętać, aby nie stosować popularnych diet odchudzających, szczególnie w przypadku tak wielu dolegliwości. Potrzebna jest Pani konkretna porada, poprzedzona dokładnym wywiadem żywieniowym. Utrata masy ciała powinna być powolna, dzięki czemu będzie bezpieczna i skuteczna.

Pozdrawiam.