Ciąża czy mięśniak?

Od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Miesiączki mam regularne, cykl 28 dni. 02.02.2011 zgłosiłam się do ginekologa, gdyż dwa dni wcześniej miałam problemy z oddawaniem moczu - ból, pieczenie, uczucie parcia. Lekarz po badaniu usg dopochwowym stwierdził, iż widzi wczesną ciąże i to powoduje te objawy. Zaskoczyło mnie to, gdyż 16.01.2011 miałam okres, a tabletki brałam regularnie. Wieczorem pojechałam zrobić wyniki z krwi - poziom beta Hcg < 0,01. Ze strachu tabletki odstawiłam. Kolejna wizyta już u innego lekarza po dwóch dniach – stwierdzenie, że to nie pęcherzyk ciążowy tylko mięśniak, a po odstawieniu tabletek dostałam miesiączkę już w trakcie wizyty u ginekologa. Pani doktor kazała powrócić do brania tabletek, skoro nie planuję dziecka. 08.02.2011 r. zrobiłam test ciążowy płytkowy - wynik negatywny. Pigułki anty znów biorę wg zaleceń lekarza, ale ciągle się obawiam, że mogę być w ciąży. Czy lekarze mogli się pomylić? Jak tabletki antykoncepcyjne mogą zaszkodzić dziecku? Mam iść do trzeciego lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ciąża może się zdarzyć pomimo stosowania najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych w perfekcyjny sposób, nie można o tym zapominać. Wszystko przemawia jednak za tym, że pierwszy lekarz się pomylił i błędnie zdiagnozował ciążę. Takie rzeczy mogą się czasem zdarzyć, choć wywołują zrozumiałe zdumienie u Pani jako pacjentki. Negatywny wynik testu ciążowego oraz badania bHCG z krwi wykluczają ciążę. Gdyby rzeczywiście była Pani w ciąży na tyle zaawansowanej, że możliwej do zobrazowania przy pomocy USG, to poziom bHCG wynosiłby kilka tysięcy jednostek i na pewno nie uszedł uwadze testowi czy badaniu z krwi.

Pozdrawiam serdecznie!