Ciężka depresja a szanse na całkowite wyleczenie

Czy z ciężkiej depresji można wyjść całkowicie? Stwierdzono u mnie depresję, zaburzenia lękowe i osobowościowe (depersonalizacja, derealizacja)?Mam wrażenie, że oglądam film, że tkwię w jakiejś klatce, bańce, z której nie mogę wyjść.Nie mam ochoty żyć.Boję się patrzeć w przyszłość,bo widzę ciągle to samo-cierpienie.Ciągle jestem śpiąca,bolą mnie mięśnie.Mam smutne myśli, często płaczę.Trudno jest mi nawiązać kontakt wzrokowy.Pojawiają się natrętne myśli, związane ze schizofrenią lub borderline.

Leczenie zaburzeń osobowości ma inna specyfikę-0 polega przede wszystkim na intensywnej i długotrwałej (kilka lat) psychoterapii, która w przypadku sukcesów przynosi wyleczenie w postaci dobrego funkcjonowania i osiągnięcia satysfakcji z życia i siebie.
Rozumiem, że Pani się leczy i jest w psychoterapii? Warto ten wątek poruszyć ze swoim terapeutą, rozwiać różne swoje wątpliwości. To także proces terapeutyczny.

Tak, można całkowicie wyjść z depresji, nawet ciężkiej. Mam nadzieję, że jest Pani pod opieką specjalistów, gdyż leczenie powinno odbywać się pod kierunkiem lekarza psychiatry. Inaczej sprawa się ma z zaburzeniami osobowości (o ile taka jest diagnoza)- nie są chorobą, a wiodącą metodą, która może pomóc poprawić sposób funkcjonowania w kontakcie ze światem (i samą sobą) jest psychoterapia, zwykle długoterminowa.
Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna