Co jeść po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Witam, Tydzień temu miałam laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego. Mam w związku z tym 3 pytania: Czy mogę pić yerba mate? Czy mogę pić kawę? Która kawa jest najlepsza dla zdrowia pod względem dróg żółc. i żołądka? 2 lekarzy w szpitalu powiedziało, że po zdjęciu szwów (7 dni po zabiegu) mogę jeść wszystko, ale w kwestii sportu byli niezgodni. Wg jednego już mogę uprawiać każdy sport, wg, 2. - przez 6 mies. nie, bo może się zrobić przepuklina. Napr. mogę już wszystko jeść?I co ze sportem?

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani - 1. może Pani pić jerba mate, z kawą trochę jeszcze bym się wstrzymał, i rozpoczął picie w niskich stężeniach. 2.Może Pani stopniowo rozszerzać dietę, i w ciągu kilku dni przejść do diety normalnej. 3. Może Pani równiez uprawiać sport, ale przez 2-3 tygodnie - nie wyczynowo.

Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg

Po laparoskopowej cholecystektomii wolno pić płyny obojętne; jeśli nie ma problemu z żołądkiem, także herbaty i kawy w niewielkiej ilości. Każda kawa wzmaga wydzielanie kwasu w żołądku - więc nie jest obojętna dla żołądka.
Dietę lekkostrawną zaleca się w okresie 2-3 tygodni od zabiegu (jedzenie łatwo przyswajalne, nie generujace wzdęć, głównie płynne i półpłynne).
Jeśli rana goi się prawidłowo, do sportu można wrócić po 7 dniach - spacery, marsz; po 14 dniach rower, bieganie; po 4 tyg.pływanie / ćw. gimnastyczne, a siłownia po 3 m-cach