Co jest powodem utraty wagi u osoby szybko męczącej się?

Mąż (55l.) bardzo chudnie, je jak zwykle a waga leci 1kg na msc. Przy wzroście 172cm waży tylko 58kg. miał podst.badanie krwi i niby wszystko w normie, krwi w kale nie ma, pasożytów też nie stwierdzono. Rtg płuc tez ok .Bardzo źle wygląda i szybko się męczy .. co może być przyczyną? Jakie badania jeszcze można wykonać ? Dziękuję i pozdrawiam .. Małgosia

Lek. Paweł Szadkowski

Duża niezamierzona utrata masy ciał zawsze budzi niepokój onkologiczny. Diagnostyką powinien pokierować lekarz internista lub lekarz pierwszego kontaktu. Zależy ona od wywiadu i dominujących objawów (np. czy męczliwość występuje ciągle, czy podczas wysiłku, czy towarzyszy jej duszność, czy występują inne obj. ogólnoustrojowe jak nadmierne pocenie, podwyższona temp. ciała itd.). Warto wykonać dodatkowo: USG jamy brzusznej, EKG i (jeśli nie była wykonywana) to morfologia krwi z rozmazem ręcznym, OB, glukoza na czczo (utrata m.c. może czasem wynikać z cukrzycy). Kwalifikuje się pan również do programu profilaktyki raka jelita grubego i warto pomyśleć o wykonaniu kolonoskopii (nawet jeśli badania kału na krew utajoną są prawidłowe). Do rozważenia również gastroskopia. Sugeruję pozostawać po opieką swojego lekarza prowadzącego.