Co jest powodem wysokiego poziomu żelaza we krwi u osoby bez zmian skórnych?

Witam, w grudniu zrobiłem profilaktycznie badanie krwi i wyszedł wysoki poziom żelaza (206,40 ug/dl). Badanie powtórzyłem wczoraj i znów wysoki poziom żelaza (219,30 ug/dl). Wartości dla żelaza to 60 - 180. Mam 22 lata, 180 cm wzrostu, pracuje fizycznie cały dzień i obiad zazwyczaj jem ok. 22 po pracy. Jestem często nie wyspany, związku z pracą za granicą i na każdy weekend zjeżdżam do domu - 600 km w jedną stronę. Stosowałem od grudnia min. raz dziennie zieloną herbatę, ale nic nie zmniejszyło tego żelaza. Miewam kłopoty z nadpotliwością i po chwili w pomieszczeniu z większą ilości osób robię się czerwony, a inni nie. Nie zauważyłem żadnych zmian skórnych. Mam się zacząć bać czy odwiedzić lekarza, a jak tak to jakiego?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Badania w RZS

W przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów należy poddać się szczegółowej diagnostyce. Profil reumatyczny to badania, które pozwalają zdiagnozować choroby reumatyczne. Na wszelkie pytanie odnoszące się do badań odpowiada dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania

Nie jest to raczej nic niepokojącego, aczkolwiek żeby tę sprawę wyjaśnić warto wykonać badania (niektóre ponownie): morfologię krwi z rozmazem ręcznym, poziom żelaza w surowicy, transferynę, TIBC, ferrytynę, ALT, AST. Pozwolą one dokładnie ocenić gospodarkę żelazową w organizmie. Z wynikami najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu połączenia ich z pana obrazem klinicznym i interpretacji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty