Co jest przyczyną bólu brzucha i pojawiającej się wydzieliny?

Witam. Od paru dni pobolewa mnie brzuch. Zauważyłam też że z odbytu wydziela się jakaś żółto - pomarańczowy śluz. Piecze mnie też odbyt.Co jest tego przyczyną? Czy to rak?

Dzień dobry,

aby odpowiedzieć na Pani pytanie w pierwszej kolejności wymagana jest wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub gastrologa którzy wykonają dokładny wywiad oraz badanie fizykalne jeśli w trakcie badania lekarz stwierdzi nieprawidłowości to zleci odpowiednie badania diagnostykę obrazową oraz laboratoryjną a w razie konieczności zleci odpowiednią konsultację innego specjalisty.

Badanie podmiotowe i przedmiotowe jest bardzo ważnym elementem diagnostyki a badania obrazowe oraz laboratoryjne są elementem pomocnym aby potwierdzić chorobę lub wykluczyć.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, o której Pani wspomniała może mieć wiele przyczyn. W pierwszej kolejności należałoby wykonać pewną diagnostykę, aby móc wyeliminować poważniejsze schorzenia.

Równocześnie niezbędna może okazać się wizyta stacjonarna u lekarza internisty oraz proktologa i gastrologa. Specjalista po dokładnym wywiadzie i badaniu przedmiotowym będzie mógł ocenić stan zdrowia i wdrożyć właściwe postępowanie i ewentualne leczenie.

Warto przede wszystkim wykonać pełną morfologię wraz z CRP, OB, a także określenie poziomu prób wątrobowych, lipazy, amylazy, kreatyniny, żelaza oraz analizy ogólnej kału.

Nie wspomniała Pani, jakie występują dokładnie objawy ze strony układu pokarmowego, a także, jaki jest charakter i natężenie bólu brzucha.

Istotne również byłoby przeprowadzenie USG jamy brzusznej oraz ewentualnie kolonoskopii lub rektoskopii odbytu. Prawdopodobnie obecna sytuacja zdrowotna może mieć związek z zaburzeniami czynnościowymi jelit, a także ewentualnie występującymi zaparciami.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.