Co mam robić z tym bólem z przodu głowy?

Dzień dobry. Moim problemem jest ból głowy. Ból pojawia się z przodu głowy w górnej części czoła i trochę wyżej. Ma niekiedy charakter pulsujący a czasem zamiast bólu występują same pulsacje. Objawy te zawsze są w tym samym miejscu. Objawy występują zarówno w trakcie jak i po takich czynnościach jak: spożywanie używek (alkohol), cukru, uprawianie sportu, spożycie posiłku (dużego np. obiad lub śniadanie: dochodzi do tego skrajne zmęczenie), przy zmęczeniu, próbie koncentracji na zadaniu lub próbach bycia uważnym, nauce, podnieceniu seksualnym, czynnościach seksualnych a czasem nawet i bez przyczyny. Najsilniejsze objawy czyli silny ból głowy i pulsacje występują w trakcie i po wysiłku fizycznym. Do tych objawów można dołączyć również problemy z koncentracją ponieważ przy próbie nauki i skoncentrowania się również dochodzi do szybkiego i mocnego zmęczenia i reszty objawów. Objawy te utrudniają mi codzienne prawidłowe funkcjonowanie. Co to może być? Do jakiego lekarza powinienem się udać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zachęcam do wizyty u lekarza neurologa. Z całą pewnością występujący przez dłuższy czas pulsujący ból głowy wymaga diagnostyki. Specjalista przede wszystkim przeprowadzi z Panem dokładny i szczegółowy wywiad i wykona badanie neurologiczne. Następnie może Pan zostać skierowany na kolejne badania - obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny głowy czy angiografię naczyń mózgowych. Są one całkowicie bezbolesne, ale pozwolą wykluczyć stany chorobowe groźne dla całego organizmu.

Jeśli chodzi o postawienie diagnozy, to trzeba wskazać, że ból głowy ma wiele przyczyn i postaci, dlatego też konieczna jest indywidualna konsultacja medyczna. Być może cierpi Pan na migreny, z tą chorobą najczęściej związany jest napadowy, pulsujący ból. Inny rodzaj schorzenia – podobny do migreny, to tak zwany wysiłkowy ból głowy. Wywołuje go wysiłek różnego rodzaju, ma charakter pulsujący w obrębie czoła lub potylicy, trwa od 5 min do kilku godzin. Możliwe także, że Pana dolegliwości mają związek z nadciśnieniem tętniczym lub schodzeniami kręgosłupa szyjnego. Do czasu konsultacji neurologicznej czy też rozpoczęciu diagnostyki u lekarza POZ, warto ograniczyć wysiłek fizyczny i uprawianie intensywnych treningów.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-tym-bolem-glowy-od-4-tygodni,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-te-silne-bole-glowy-po-wysilku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-miewam-te-czeste-bole-glowy-majac-22-lata.

W tym artykule znajdzie Pan informacje na temat bólu głowy:

https://portal.abczdrowie.pl/pulsujacy-bol-glowy-przyczyny-metody-niekonwencjonalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.