Co mam robić z tym wypryskiem skóry?

Mam problem ze skórą , często dochodzi do wyprysku skórnego , dłonie są wysuszone , swędzą a następnie pojawia się ropa i ręce pękają. Potem to wszytko się goi jest spokój parę dni i od nowa . To samo zauważyłem w okolicach kostki na nodze swedzi robi się strup . W przeszłości leczyłem się na egzemę która ciągle nawracała . Czy te dolegliwości mogą być spowodowane , używaniem chemikaliów , bądź być objawem cukrzycy?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

problemy skórne, które Pan opisuje mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Nawracająca egzema jest jedną z nich. Może to być również reakcja alergiczna, skoro zmiany pojawiają się i znikają. Również cukrzyca może doprowadzić do powstawania wielu różnych zmian skórnych.

Aby poznać przyczyną Pańskich dolegliwości, proszę zgłosić się do dermatologa. Specjalista musi obejrzeć Pańską skórę i na tej podstawie postawi diagnozę i zaleci dalsze postępowanie. Warto także udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania sprawdzające ogólny stan zdrowia (np. pod kątem cukrzycy).

Tematyka ta została poruszona pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-powracajaca-egzeme,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sucha-skora-oraz-swedzenie-i-pekanie-skory-dloni,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-te-pecherzyki-na-skorze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.