Co mogą znaczyć zaparcia i śluz z kałem?

Witam. Jestem w 6 miesiącu ciąży. Od zawsze miałam problem z zaparciami. Teraz w ciąży objaw ten mi się nasilił. Dlatego też zmieniłam dietę na zdrowszą. Jem więcej pokarmów zawierających błonnik, piję więcej wody. Od kilku dni regularnie się załatwiam. Natomiast niepokoi mnie zupełnie coś innego. Pojawił mi się śluz z kałem. Wiem, że przy zaparciach może występować, ale jest jego naprawdę dużo i ma zapach przypominający zapach ryby. Czy powinien mnie ten objaw niepokoić? Czy jakieś badania powinnam zrobić? Nadmienię jeszcze, że już drugi tydzień biorę antybiotyk, ponieważ w wymazie z pochwy mam liczne bakterie coli.

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli objaw będzie się utrzymywał, konieczna będzie wizyta lekarska i rozpoczęcie diagnostyki w tym kierunku. Być może jest to przejściowe zwiększenie wydzielania śluzu w odpowiedzi na zmiany we florze bakteryjnej, spowodowane antybiotykoterapią, a być może gdzieś w jelicie grubym występują u pani polip lub polipy wydzielające nadmiar śluzu. Jeżeli problem ustąpi, to najprawdopodobniej była to tymczasowa reakcja organizmu. Pozdrawiam i życzę zdrowia.