Co może oznaczać ten guzek na kości ogonowej?

Dzień dobry. Od kilku lat zmagam się z pojawieniem się co jakiś czas guzka na kości ognonowej, raz jest on mniejszy raz większy. Jest on bolący, ma około 4 cm, dodam że pracuje fizycznie przy pakowaniu części do pudeł, te pudła są dość ciężkie bo musze je przenieść na paletę. Czy jest to normalny stan po przeciążeniu? Jest wymagana wizyta u chirurga bądź onkologa czy po prostu tak ma wiele ludzi przez przeciążenie kości?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Na pewno opisywaną zmianę należałoby skontrolować u lekarza specjalisty.

Z opisu Pani dolegliwości, można by przypuszczać, że prawdopodobnie wykształciła się w obrębie kości ogonowej – torbiel pilonidalna, czyli włosowa.

Zmiana ta rozwija się na skutek powiększenia się i nadkażenia mieszków włosowych w okolicy krzyżowo – guzicznej. Czasami może występować ropień.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zalecamy w takim wypadku konsultację z lekarzem chirurgiem ogólnym, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-pilonidalna

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guz-w-okolicy-kosci-ogonowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-taka-kulka-przy-kosci-ogonowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.