Co może oznaczać ten guzek na szyi u 25-latki?

dzień dobry, Ostatnio byłam u lekarza, ponieważ myślałam, ze mam jakiś guzek na szyi, okazało się, ze jest to podskórna grudka (pryszcz podskórny). Przy okazji, lekarz znalazł po tej samej stronie powiększony węzeł chłonny - ok. 2cm, średniotwardy, uciekający pod palcami. Lekarz powiedział żeby się nie przejmować, ale gdyby zaczęło cos się dziać to zgłosić się. Dodam, ze byłam chora miesiąc temu, czy stan infekcji mógłby się utrzymywać tyle czasu?
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za zadane pytanie. Zwykle węzły chłonne mogą powiększyć się w odpowiedzi na infekcję w organizmie: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszony-wezel-chlonny-charakterystyka-infekcje-choroby-autoimmunologiczne-leki-inne-choroby. Węzeł chłonny o średnicy 2 cm, który jest średniotwardy i przesuwalny, najczęściej wskazuje na właśnie taką reakcję organizmu na chorobę.

Jeżeli chodzi o czas trwania powiększenia węzłów po infekcji, to zwykle stopniowo wracają one do normalnych rozmiarów, jednakże proces ten może trwać nawet kilka tygodni. Ponieważ w Pani przypadku ostatnia infekcja miała miejsce miesiąc temu, obserwacja węzła przez pewien czas jest zalecana.

Jeśli zauważy Pani jakiekolwiek dodatkowe zmiany, takie jak powiększenie węzła, ból, czy inne niepokojące objawy, wówczas proszę ponownie skonsultować się z lekarzem. Kontrola węzła chłonnego jest ważna, aby wykluczyć inne przyczyny jego powiększenia. Proszę dbać o siebie i monitorować zmiany.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.