Co może powodować takie objawy i czy są one ze sobą powiązane?

Dzień dobry. Mam 18 lat, ostatnio zaczęłam odczuwać bóle pleców, coraz częstsze drętwienie rąk, a dzisiaj obudziłam się i poczułam że moje ręce były absolutnie drętwe od łokcia aż do palców. Może jeszcze dodam, że często miewam zawroty głowy jak zmieniam poziom głowy (wstaje z łóżka, podnoszę się z ziemi). Czy powinnam się martwić? Co może powodować takie objawy i czy są one ze sobą powiązane?
KOBIETA, 18 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy związane z dolegliwościami, które się pojawiły - bóle pleców, drętwienie rąk, zawroty głowy. Dobrze, że szuka Pani wyjaśnienia, to ważne, by sygnały od naszego ciała nie były ignorowane, zwłaszcza jeśli pojawiają się symptomy, których nie było wcześniej.

Objawy, które Pani opisuje, mogą mieć wiele przyczyn, od problemów z kręgosłupem, przez niedociśnienie ortostatyczne (czyli naturalny spadek ciśnienia krwi przy wstawaniu), aż po niedobory witaminowe, takie jak witamina B12 czy magnez, które mogą wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego. Zawroty głowy przy zmianie pozycji mogą również wskazywać na problemy z uchem wewnętrznym, odpowiedzialnym za równowagę.

Czasami młodzi ludzie w okresie dojrzewania mogą doświadczać zawrotów głowy, co jest związane z szybkimi zmianami fizjologicznymi w ich organizmach. Zdarza się, że dotyczy to osób już w wieku 18 lat. Wzrost i rozwój może wpływać na układ krążenia i równowagi, a to czasem skutkuje tymczasowymi dolegliwościami takimi jak zawroty głowy, szczególnie przy gwałtownej zmianie pozycji. To zjawisko, choć często niegroźne, wymaga obserwacji, gdyż może być również sygnałem do sprawdzenia, czy nie dochodzi do niedoborów pokarmowych. Regularne posiłki, odpowiednia ilość płynów oraz aktywność fizyczna mogą pomóc w stabilizacji tych objawów. Jednak, jeśli dolegliwości utrzymują się lub są niepokojące, warto odbyć konsultacje lekarską, aby wykluczyć inne, bardziej poważne przyczyny.

Dlatego proponuję wizytę u lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego, może zlecić dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny kręgosłupa, badania krwi, czy konsultacje specjalistyczne, np. z neurologiem czy ortopedą. To pomoże zdiagnozować przyczynę Pani dolegliwości i ewentualnie skierować na dalsze leczenie.

Proponuję również lekturę poniższych artykułów:

- https://portal.abczdrowie.pl/mrowienie-i-dretwienie-konczyn-w-nocy-czy-to-powod-do-niepokoju

- https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak-zobacz-jakie-sa-przyczyny

- https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-przy-wstawaniu

- https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-u-nastolatkow

Pozdrawiam serdecznie i życzę Pani wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.