Co może wykryć badanie PSA?

Od dłuższego czasu mam bóle. Najpierw przy dłuższym siedzeniu na krześle bolała mnie lewa strona pleców, u dołu. Potem odczuwałem jakby kolkę w dolnej lewej stronie brzucha, czasem przechodzącą w pieczenie w okolicy miednicy. Obecnie czuję jakby napuchnięcie w okolicy miednicy. Nie mam problemów z oddawaniem moczu, z funkcjami seksualnymi ani z wydalaniem. Badanie moczu i krwi w normie, USG jamy brzusznej też. Teraz mam mieć badanie krwi PSA. Co może ono wykryć?

Badanie PSA służy do oceny prostaty (gruczołu krokowego). Podwyższony poziom PSA może wskazywać na schorzenia tego narządu, takie jak przerost czy zmiany nowotworowe. W Pana przypadku najprawdopodobniej wynik będzie prawidłowy, jeśli USG nie wykazało powieszenia prostaty ani innych niepokojących oznak.
Opisane przez Pana objawy mogą wiązać się z przechodzeniem kamieni lub piasku nerkowego przez moczowodu - warto zwrócić uwagę przy "sikaniu" czy coś takiego się nie pojawi. Inną przyczyną może być choroba uchyłkowa jelita grubego, występująca zwłaszcza u osób cierpiących na zaparcia. Jeśli ktoś z Pana krewnych miał rozpoznanego raka jelita grubego przysługuje Panu bezpłatna kolonoskopia bez skierowania z tzw. Programu Badań Przesiewowych, więcej informacji znajdzie Pan na: www.pbp.org.pl.