Co oznacza błona śluzowa okrężnicy o cechach pseudomelamozy?

Witam, wczoraj mialam wykonana kolonoskopię. Opis-Błona sluzowa okręznicy o cechach pseudomelamozy-poza tym innych zmian w ocenianianym fragmencie jelita grubego nie stwierdzono Wprowadzenie kolonoskopu zakonczono w ololicy zagiecia wątrobowegoi odstapiono od jego kontunuacji z powodu towarzyszacego bólu. Okolica odbytnicza oceniona w inwersji prawidłowa. Przed badaniem chirurg wyczuł guzek w odbytnicy , Mam pytanie czy konieczne jest badanie TK?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Melanoza jelita grubego oznacza przebarwienie śluzówki jelita, spowodowane nadmiernym gromadzeniem barwnika. Zazwyczaj rozpoznawane jest w trakcie badania kolonoskopowego. Częstą przyczyną jest nadmierne stosowanie środków przeczyszczających. Nie stwierdzono aby melanoza miała związek z jakimikolwiek chorobami jelita grubego. Poza tym wynik badania do miejsca, do którego wprowadzono kolonoskop jest prawidłowe. Natomiast to czy powinna Pani zrobić TK jamy brzusznej zależy od tego, z jakiego powodu wykonała Pani kolonoskopię. Jeżeli występują takie objawy kliniczne jak krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jawne lub utajone, TK jamy brzusznej może być niezbędne w celu diagnostyki krwawienia. Wynik badania kolonoskopowego zawsze powinien ocenić lekarz, który Panią skierował na badanie.