Co oznacza ekologiczny olej roślinny?

Czy jeśli w składzie produktu spożywczego znajduje się "ekologiczny olej roślinny" to oznacza to, że jest to nierafinowany olej, czy niekoniecznie?

Witam,

Oleje nierafinowane przeciskane są przez prasę i w ten sposób otrzymywane bez udziału wysokich temperatur. Zapewnia to zachowanie większości składników odżywczych zawartych w nasionach lub zbożach.
Oleje rafinowane poddawane są działaniu środków chemicznych oraz wysokich temperatur.
Producent z jakiegoś powodu nie napisał jasno, że olej jest olejem zimnotłoczonym, nierafinowanym.
Produkt ekologiczny w tym wypadku będący przetwórstwem produktu z ekologicznego gospodarstwa rolnego dopuszcza przy obróbce metody mechaniczne, fizyczne, fermentacyjne i termiczne, więc producent mógł użyć wysokich temperatur przy obróbce.
Także może to być olej rafinowany ale bez ekstrakcji (czyli używania różnych środków chemicznych/rozpuszczalników).

Zapraszam również do zapoznania się z materiałami na naszej stronie www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann