Co oznacza obecność guzka w szyi?
Dzień dobry,dzisiaj miałam robione usg szyji i wyszło że mam jakiś guzek który ma jakieś zwapnienia albo zwłoknienia,co to może oznaczać? Czy badanie takiego guza u endokrynologa jest bolesne? I jak wygląda leczenie? Czy to może być złośliwy guz?Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania obrazowe szyi, aby móc ocenić, czy nic groźnego nie dzieje się w organizmie. USG szyi jest dokładną diagnostyką węzłów chłonnych, jak i tkanek miękkich, a także tarczycy i ślinianek.
Analizując Pani wynik badania, można by przypuszczać, że wykryty guzek ma charakter łagodny, jednakże tylko lekarz i ewentualne badanie histopatologiczne mogłoby potwierdzić lub wykluczyć wszelkie schorzenia.
Badanie USG mogłoby wykazać między innymi występowanie torbieli, stanów zapalnych, ropnia, ale również tłuszczaka, czyli łagodnego guza.
Z racji odległości, trudno będzie określić dokładnie charakter guza. Proponujemy konsultację z lekarzem laryngologiem lub endokrynologiem, który oceni Pani wynik badania i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie zmiana ta będzie to dalszej obserwacji.